צפו: בריטניה חוגגת "יהלום" למלכה

סוף שבוע של חגיגות לכבוד 60 שנות מלכותה של אליזבת' ה-2 מגיע היום לשיא: תושבי לונדון זוכים לצפות היום במשט עם 1,000 ספינות בנהר התמזה, הגדול ביותר ב-350 השנים האחרונות, בו משתתפת גם משפחת המלוכה בהרכב מלא. האירוע הענק מושך את תשומת הלב העולמית אל בריטניה. צפו בחגיגות

חגיגות היהלום למלוכתה של אליזבת השנייה מגיעות היום לשיאן במשט חגיגי על התמזה במרכז לונדון. מאות אלפי אזרחים ממתינים על גדות הנהר בבירה הבריטית, כדי לנופף ולעודד את המלכה וכדי לראות את אלף הספינות שייקחו חלק בפמליה המשייטת.

הנתינים הגאים מציינים 60 שנות מלכות, ואם הייתם בטוחים שאירועי האולימפיאדה יהיו רגע השיא של הקיץ בממלכה - הבריטים טוענים כי עכשיו זה הדבר האמיתי: מדובר בחגיגות שהעיר לא ראתה מזה 350 שנה. מיליוני בריטים חוגגים היום לכבוד המלכה סביב האי, במושבות הרחוקות של חבר העמים הבריטים וגם ידידים שחיים במקומות כמו וושינגטון, ברלין, מוסקבה או ירושלים.

המשט עצמו התחיל ב-13:30 שעון ישראל, כשב-16:10 הגיעה המלכה לגשר וב-16:40 הפעמונים ברחבי לונדון צלצלו יחדיו, תותחים רעמו ועל פני התמזה משרוקיות צפצפו לכבודה של המלכה. היא בעצמה, אחרי שהשלימה את מסע הנפנופים, ישבה מול התמזה וראתה את המשט עד מעבר הספינה האחרונה - הסימפוניה.

חלק מהמשט ישנערך היום כולל ספינות עתיקות ששוחזרו עוד מימי הרומאים. בנוסף יוצגו ספינות המלחמה של נלסון ואף משחטות של ימנו, שיקושטו במאות אלפי פרחים.

עלות האירוע: 10 מיליון פאונד

אך לא כולם שמחים וחוגגים בשביל המלכה. בשולי המשט מתארגנת הבוקר קבוצת מפגינים רפובליקנים שטוענת שזמנה של המלוכה עבר וכי היא מייצגת ערכים לא רלוונטיים למאה העשרים ואחת. אבל המארגנים לא מתרגשים, הם מתכוננים למשט הגדול ביותר שידעה בריטניה מאז ימיו של צ'ארלס השני.

המלכה, בעלה - הדוכס מאדינברו ועוד בני משפחה מלכותיים ישייטו מגשר אלברט לגשר הטאוור על סיפון הרוח של צ'ארטוול. מדובר בספינה מפוארת במיוחד, אותה יהיה ניתן לזהות אותה בעזרת 10,000 הפרחים המעוצבים שיעטרו אותה.

המשט יערך במהלך היום במשך 6 שעות, כשהשיא יגיע בשעות אחר הצהריים, אז מערכת הוויסות של מי הנהר תאט את מהירות זרימת מי התמזה. עלות האירוע הראוותני מסתכם בכ-10 מיליון פאונד, אבל לא למשלם המיסים, אלא לתורמים וקרנות פרטיות שהשקיעו כספים באירוע. הציבור הבריטי משלם רק על סידורי האבטחה.

האויב האמיתי - מזג האוויר

הבעיה המרכזית שמאיימת על האירוע לטענת ה-BBC היא מזג האוויר. המלכה תתלבש היטב כי בחוץ יהיו רק 11 מעלות, ועל פני הנהר זה ירגיש עוד קר יותר. החזאים חוששים גם מגשמים שיטרידו את הצופים. השמש מגיעה היום דווקא לסקוטלנד ואירלנד שם, חלק מהתושבים, לא באמת חוגגים את האירוע.

בפארק בטרסי יערך פסטיבל מיוחד לכבוד המלכה, כמו בעוד 22 ערים בריטיות , כולל בלפסט האירית. בלונדון , כיכר פיקדילי נסגר לראשונה בהיסטוריה ואורחים מיוחדים יערכו שם מסיבה בריטית מלכותית מיוחדת. גם ראש ממשלת בריטניה יערוך מסיבה משלו במשרד ראש הממשלה - ברחוב דאונינג 10.

אך יום אחד לא יכול להכיל את השמחה הבריטית. מחר יערך קונצרט מיוחד מול ארמון בקינגהם, בו יופיעו שרלי בסי, אלטון ג'ון ועוד כוכבים בריטים. הערב ומחר מיליוני בריטים יערכו מסיבה מיוחדת, אם מזג האוויר ירשה - פיקניק לכבוד 60 שנות מלכותה של אליזבת השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת