אירן: "נשקול להשהות את העשרת האורניום"

האם הסנקציות עושות את שלהן, או מדובר בעוד תרגיל מבית היוצר של משטר האייתולות? דובר משרד החוץ האירני הודיע הערב כי הרפובליקה האסלאמית תהיה מוכנה לדון בבקשת המערב להשהות את העשרת האורניום - באם תזכה בהכרה להחזיק בטכנולוגיה גרעינית. באירן שבעי רצון: מדיניות הגרעין שלנו ניצחה

אחמדינג'אד. שינוי בעמדה האירנית (חדשות 2)

לראשונה, מפגינה בפומבי גמישות במשא ומתן: דובר משרד החוץ האירני מכריז הערב כי הרפובליקה האסלאמית תשקול להשהות את העשרת האורניום לרמה של 20% - אם אכן תהיה הרכה מצד הקהילה הבינלאומית בזכותה להיות מדינה המפתחת טכנולוגיה גרעינית.

"אם מדינות המערב יקבלו את העובדה ש-20% העשרה נעשים לצרכי שלום, אך יבקשו מאיתנו שלא נעשה זאת, הרפובליקה האסלאמית של אירן תבחן את הבקשה שלהן", אמר הערב דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמנפארסט, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות האירנית.

עד כה דחתה אירן כל בקשה של המערב להשהות את העשרת האורניום במסגרת המשא ומתן. גורמים בטהרן הביעו סיפוק בשבוע שעבר, כשנשיא ארצות הברית ברק אובמה הצהיר בכינוס מדינות ה-G8 שלאירן יש זכות להחזיק בגרעין למטרות שלום, וראו בהצהרה זו הישג עצום למדיניות הגרעין שמנהלת הרפובליקה האסלאמית.

הישג לאירן במדיניות הגרעין

המשא ומתן שהתנהל עד החודשים האחרונים בין המעצמות לאירן התבסס על הדרישה של הקהילה הבינלאומית שלא להכיר כלל בזכותה של אירן להחזיק גרעין, ואולם, לדעת פרשנים במערב, הודות למדיניות מתוחכמת, סבלנית ופיקחית - הצליחה אירן להביא את המערב ובראש ובראשונה את ארצות הברית להבנה כי תהיה לה טכנולוגיה גרעינית.

כעת הדיונים בין הצדדים עוסקים בשאלת ה"כמה" וה"איך", ולא על השאלה המהותית עצמה, האם בכלל לאירן יש זכות לטכנולוגיה גרעינית. במערב ייחסו את ההישג של אירן, בין היתר לזיהוי המחלוקות והפערים בגישת הנציגים השונים של המערב לסוגיית הגרעין: סבא"א, הקהילה הבינלאומית, ארצות הברית ונציגי המעצמות.

עם זאת, פרשנים אחרים סבורים כי גמישותה של אירן במשא ומתן על הגרעין נובעת מהלחץ העצום שנובע מהסנצקיות החריפות המוטלות על המשטר. בחודש שעבר דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי גורמים במשמרות המהפכה ייעצו למנהיג הרוחני עלי חמנאי כי יש להסכים לדרישת המערב בנושא הפסקת העשרת האורניום, משום שהסנקציות חונקות את הכלכלה האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הגרעין האירני - בראש הכותרות בסוף השבוע:

מגעים עם המערב? אירן תקים כור נוסף בבושהר

שוב: אירן מנעה כניסה למתקן גרעין

אירן התלוננה באו"ם: ישראל מחרחרת מלחמה

אירן: "הוכחנו שהגרעין למטרות שלום"

דיווח: פקחי סבא"א מצאו שרידי אורניום מועשר ברמה גבוהה באירן