שוב: אירן מנעה כניסה למתקן הגרעין בפרצ'ין

על אף הצהרות ראשי תכנית הגרעין באירן על שיתוף פעולה עם פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שוב מנעו ראשיה מהפקחים גישה למתקן הגרעיני בפרצ'ין. "אנחנו לא מתרשמים מדוח הסוכנות וממה שלדעתם נעשה שם", הסבירו, "נאפשר גישה כשיהיו לנו סיבות לכך"

ממשיכים בפיתוח הגרעין באירן (AP)

בימים האחרונים העבירו פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בקשה לשלטונות האירניים להיכנס למתקן הגרעיני בפרצ'ין - מחשש שבמקום מתבצעים ניסיונות בנשק גרעיני. "במתקן נעשים מאמצים כבירים לפתח פצצת אטום", כך נכתב בדוח סבא"א. הבוקר, החליטה אירן לדחות את בקשת הסוכנות. "הסיבות שהועלו במסמך, ועדיין לא הוצגו לנו במלואן, אינן מהוות סיבה טובה מספיק לפקחים להיכנס למתקן", כך אמר פיירון עבאסי-דוואני, בכיר בתכנית הגרעין האירנית.

דברים דומים השמיע הנציג האירני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שהדגיש כי ממצאי הסוכנות שהוצגו עד כה מוכיחים כי תכנית הגרעין של טהרן מיועדת למטרות שלום, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית אירנא. רק שלשום דווח על מציאת אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד המתקנים במדינה.

נציג טהרן בסוכנות אלי אסג'ר סולטנייה, הוסיף כי מהממצאים שהוצגו על ידי מנכ"ל הסוכנות יוקיה אמאנו, עולה כי טהרן משתפת פעולה לחלוטין עם נציגיו וכי היא מתקדמת מבחינה טכנולוגית, גם בכל הקשור להעשרה. סולטנייה טען: "11 העמודים שהוצגו אתמול וכללו את תוצאות הבדיקה של 16 מתקני גרעין ברחבי אירן ו-10 אתרי משנה, הוכיחו כי הפעילות הגרעינית של אירן היא למטרות שלום".

סבב השיחות הסתיים ללא תוצאות

סבב השיחות השני בין נציגי המערב לאירן הסתיים בשבוע שעבר ללא תוצאות, כך דיווחו סוכנויות הידיעות. זאת,  על אף דיווחים על הסכם מתגבש בין המעצמות לרפובליקה האסלאמית, שבה אירן וחזרה על דרישתה להמשיך בתהליך העשרת האורניום.

"אנחנו נמשיך ונדבוק ברצוננו לפתח את תעשיית הגרעין במדינה", אמר הנציג האירני סעיד ג'לילי במסיבת עיתונאים בתום הדיונים. "זה יהיה גרעין למטרות שלום. פיתוח תכנית הגרעין היא זכותה המלאה של האומה האירנית".

"הם הציעו הצעה אחת בלבד במהלך השיחות", זעם ג'לילי. "שלא התייחסה בכלל לנקודת המוצא שלנו, לפיה מדינתנו תמשיך בתהליך העשרת האורניום. זה היה הבסיס לכל שיתוף פעולה שלנו עם נציגי המערב".

גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קת'רין אשטון, הסכימה עם ג'לילי על כך שלאירן זכות לפתח גרעין לצרכי שלום. "מה שברור הוא ששני הצדדים מעוניינים להתקדם, וכי יש בסיס משותף מסויים, אולם חילוקי הדעות המשמעותיים עומדים בעינם", אמרה אשטון. "עם זאת, אנחנו בהחלט מסכימים על הצורך בהמשך הדיונים כדי להגיע להסכמות".  

סבב שיחות נוסף בין טהרן למעצמות נקבע לעוד שלושה שבועות, בתאריכים 18-19 ביוני במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת