אירן: "הוכחנו שהגרעין למטרות שלום"

לאחר הדיווחים על מציאת אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד מהאתרים הגרעיניים ברפובליקה האסלאמית, מדגיש נציג טהרן בסבא"א כי אין בכוונתם לפתח נשק גרעיני. "תוצאות הבדיקה של נציגי הסוכנות במתקנים הוכיחו כי הוכיחו כי הפעילות הגרעינית של אירן היא למטרות שלום"

גרעין רק למטרות שלום. אחמדינג'אד (רויטרס)

אירן ממשיכה להתגנון: הנציג האירני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מדגיש כי ממצאי הסוכנות שהוצגו עד כה מוכיחים כי תכנית הגרעין של טהרן מיועדת למטרות שלום, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית אירנא. רק אתמול דווח על מציאת אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד המתקנים במדינה.

נציג טהרן בסוכנות אלי אסג'ר סולטנייה, הוסיף כי מהממצאים שהוצגו על ידי מנכ"ל הסוכנות יוקיה אמאנו, עולה כי טהרן משתפת פעולה לחלוטין עם נציגיו וכי היא מתקדמת מבחינה טכנולוגית, גם בכל הקשור להעשרה.

סולטנייה טען: "11 העמודים שהוצגו אתמול וכללו את תוצאות הבדיקה של 16 מתקני גרעין ברחבי אירן ו-10 אתרי משנה, הוכיחו כי הפעילות הגרעינית של אירן היא למטרות שלום".

דיווח: פקחים מצאו אורניום מועשר ברמה גבוהה

דיפלומטים במערב אמרו אמש כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם מצאו שרידי אורניום מועשר ברמה גבוהה באחד מהאתרים הגרעיניים ברפובליקה האסלאמית, כך דיווחה סוכנות הידיעות AP.

על פי הדיווח, רמת ההעשרה הגיעה "קרוב מאוד לרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני". עם זאת, נזהרו הדיפלומטים מלקבוע נחרצות האם אירן אכן מפתחת נשק גרעיני בחשאי. "סבא"א בוחנת את הממצאים, משום שככל שהאורניום מועשר ברמה גבוהה יותר, כך יהיה קל יותר לעשות בו שימוש לצרכים צבאיים".

הגילוי המרעיש מפורסם רק ימים בודדים לאחר סיום הסבב השני של שיחות הגרעין בין אירן למעצמות המערב, במסגרתם על פי הדיווחים נרשמה פריצת דרך לקראת הסכם היסטורי בין הצדדים. בישראל עקבו בדריכות אחר השיחות והביעו ספקנות באשר ליכולתן להבשיל לכדי הסכם. "נראה שהאירנים מנסים להגיע להסכם טכני שייצור מראית עין של התקדמות בשיחות, כדי להוריד מהם חלק מהלחץ", אמר השבוע שר הביטחון אהוד ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת