רגלי חזיר על פסל חסיד אומות עולם

מקרה מזעזע של אנטישמיות בהונגריה: פסלו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג, שהציל עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השניה, הושחת הלילה בבודפשט הבירה. תיירים יהודים אמריקנים שהגיעו למקום נחרדו לגלות רגלי חזיר שותתות דם שנתלו על הפסל. משטרת בודפשט פתחה בחקירת נסיבות המקרה

מקרה נוסף של אנטישמיות באירופה: בבודפשט בירת הונגריה הושחת הלילה פסלו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג. רגלי חזיר שותתות דם נתלו על פסלו של הדיפלומט השוודי שניצל את מעמדו  כדי להציל עשרות אלפים מיהודי הונגריה בזמן מלחמת העולם השניה.

קבוצת תיירים יהודים אמריקניים מניו יורק שהגיעה לביקור במקום, נחרדה מהמראה הקשה ומיהרה לדווח על כך לרשויות המקומיות. תלונה רשמית הוגשה בהמשך למשטרת בודפשט שפתחה בחקירת נסיבות המקרה.

על פי מספר ההערכות, איש העסקים והדיפלומט השוודי ולנברג הציל קרוב ל-100,000 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה לאחר שניצל את הייחוס הרב לו זכה בהונגריה על מנת לעצור משלוחי יהודים לאושוויץ. "לא יכולתי לחזור לשטוקהולם אם לא הייתי מציל מספר רב ככל האפשר של יהודים", אמר מספר שנים לאחר מכן.

"האנטישמיות לא חלפה מן העולם"

שר החינוך גדעון סער, קרא הבוקר לשלטון ההונגרי למצוא את מבצעי המעשה ולמצות איתם את הדין. "השחתת פסלו של ראול ולנברג היא ניסיון נתעב לחלל את שמו של מי שהציל עשרות אלפי יהודים ממכונת ההשמדה הנאצית. המעשה האנטישמי המכוער הזה הוא תזכורת מכאיבה נוספת לעובדה שהאנטישמיות לא חלפה מן העולם", הדגיש סער.

"אסור לתת לאנטישמיות לזקוף את ראשה המכוער - יש לפעול בנחישות במאבק נגד כל גילוי של אנטישמיות. אסור לטעות ולהקל ראש - גילויים אלה מכוונים באופן ישיר נגד קיומו של העם היהודי", הוסיף שר החינוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת