תם מבצע החילוץ בסידני, "החוטף חוסל"

בתום 16 שעות מורטות עצבים פרצה המשטרה לבית הקפה "לינדט" ושיחררה את בני הערובה שהוחזקו במקום. על פי הדיווחים במדינה שלושה בני אדם נהרגו, בהם המחבל - מאן הארון מוניס (49) - איש דת וגולה אירני

לפחות שלושה בני אדם נהרגו במהלך ניסיון ההשתלטות של כוחות המשטרה המיוחדים על מתחם בית הקפה "לינדט" שבסידני, אוסטרליה, שבו הוחזקו במשך 16 השעות האחרונות בני ערובה יחד עם החוטף החמוש - שעל פי דיווחים שונים נהרג גם הוא בתקרית. במקום התנהל קרב יריות שבמהלכו נפצעו לפחות חמישה בני אדם - בהם שוטר אחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

15 שעות להתבצרות בבית הקפה, פשטו כוחות מיוחדים של משטרת סידני על המתחם בניסיון אחרון להביא את האירוע לכדי סיום. מפרטים שנאספו סביב זהותו של האיש העומד במרכז האירוע עולה כי שמו הוא שייח' הרון מוניס, יליד אירן בן 49 שהיגר לאוסטרליה בשנת 1996.

הרגעים המותחים של האירוע (Sky news)

בערוץ 9 האוסטרלי דווח כי מוניס נעצר באוסטרליה, שם ריצה בעבר עונש מאסר בגין קשירת קשר לביצוע רצח ותקיפה מינית. בעקבות המתיחות בינו לבין השלטונות בארץ מולדתו מחזיק המשטר האירני בבני משפחתו כבני ערובה.

לפחות 4 פצועים במהלך ההשתלטות (Sky news)

בחילופי הדברים בינו לבין המשטרה, איים החוטף לפוצץ שתי פצצות שלטענתו הוא נשא על גופו ושני מטעני נפץ נוספים שהוטמנו סמוך למתחם. לפחות 10 מבני הערובה שהוחזקו בבית הקפה הצליחו מוקדם יותר להימלט מהמקום.

לפחות 10 בני ערובה הצליחו להימלט (Sky news)

"אמא, אני בסדר. לא יכול לדבר"

שניות ספורות לאחר תחילת האירוע, הצליח אחד העובדים לשלוח הודעה לטלפון הסלולרי של אמו, ובה ביקש להרגיע אותה. "הלב שלי צנח כשקיבלתי את הודעת הטקסט מבני שבישרה לי שהוא שם בפנים", סיפרה האם בראיון לערוץ 7 האוסטרלי. "הוא כתב לי 'אני בסדר, אמא. לא יכול לדבר", הוסיפה ואמרה כי מאז לא שמעה ממנו כל חדש.

זה האיש, שייח' מאן חארון מוניס (Sky news)

ריצה מאסר בגין קשירת קשר לרצח ותקיפה מינ (Sky news)

טוען כי ברשותו לפחות 4 מטעני נפץ, החוטף (Sky news)

מגיש הרדיו האוסטרלי, ריי האדלי, סיפר בתכניתו 2GB על שיחת טלפון שקיבל מאחד החטופים בבית הקפה. "הוא היה איש צעיר ומופחד", שיחזר השדר. "שמעתי ברקע את החוטף צועק לו הוראות מה להגיד לי ומה צריך להגיד בשידור". האדלי סיפר כי הספיק לדבר עם הצעיר לפחות ארבע פעמים לפני שמומחה מטעם המשטרה נטל את השליטה על האירוע".