לקראת הסכם עם אירן? נתניהו: "לא לעשות ויתורים"

על רקע הדיווחים האופטימיים משיחות הגרעין ההיסטוריות שנערכות בטהרן, משגר הערב ראש הממשלה נתניהו מסר תקיף מישראל: "המעצמות צריכות להעמיד בפני אירן דרישות חדות וחד-משמעיות". בירושלים דורשים להפסיק את העשרת האורניום לחלוטין ולהוציא משטח אירן את האורניום שכבר הועשר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעביר הערב מסר ברור לנציגי המעצמות ולראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שנמצא בטהרן. "מול הכוונות הזדוניות של אירן, המעצמות המובילות בעולם חייבות לגלות עוצמה ובהירות ולא חולשה. הן אינן צריכות לעשות ויתורים לאירן, הן צריכות להעמיד בפניה דרישות חדות וחד משמעיות", אמר הערב בכנס של נציבות שירות המדינה.

נתניהו העביר את הדרישות של ישראל: "להפסיק את כל פעולות ההעשרה של חומר גרעיני באירן, להוציא מאירן את החומר הגרעיני שהועשר עד עכשיו, ולפרק את המתקן הגרעיני התת-קרקעי ליד העיר קום". לדבריו, "בשבועות האחרונים שמעתי את אלה שמפקפקים בכוונותיה של אירן. הם אמרו שכשמנהיגיה של אירן מכריזים שהם ימחקו את ישראל ממפת העולם, הם בעצם מתכוונים למשהו אחר בפרסית. מעניין לשמוע מה הם יאמרו על דבריו של רמטכ"ל צבא אירן שאמר רק אתמול שאירן מחויבת להשמדתה המלאה של ישראל. פשוט וברור".

"אירן רוצה להשמיד את ישראל, היא מפתחת נשק גרעיני למימוש המטרה הזו, אירן מאיימת על ישראל ועל שלום העולם כולו", הוסיף. "רק כך ניתן יהיה להבטיח שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית. זוהי עמדת ישראל, היא לא השתנתה, והיא לא תשתנה".

אמאנו הביע אופטימיות באירן 

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו אמר הערב כי השיחות המתנהלות בטהרן עם הנהגת הרפובליקה האיסלאמית על תכנית הגרעין שלה הן "מקיפות", כהגדרתו. הוא הביע אופטימיות באשר לסיכויים להצלחת המגעים והעריך כי "לשיחות תהיה השפעה חיובית על המשך הדרך עם המעצמות".

עיקר פגישותיו של אמאנו התקיימו עם האחראי על תכנית הגרעין של אירן, סאעד ג'לילי. כלי תקשורת ברפובליקה האיסלאמית דיווחו כי ראש סבא"א ניצל את ביקורו, בין היתר, כדי להביע צער על מות מהנדסי הגרעין שחוסלו בנסיבות מסתוריות.

עם זאת וחרף הרוח האופטימית, הבהיר אמאנו כי בין הצדדים קיימת עדיין מחלוקת בתחומים רבים. "אין בכוונתי להרחיב בפרטים", הוא אמר. "עם זאת, אציין כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מחזיקה בדעה אחת ואילו לאירן יש נקודת מבט אחרת על הדברים".

ביקורו של אמאנו בטהרן הוא הראשון שהוא עורך באירן מאז נכנס לתפקיד ב-2009. עד כה מאופיינת כהונתו במתח רב בהרבה מזה ששרר בין הקהילה הבינלאומית לבין טהרן בשנים קודמות, שרק הלך והתגבר עם פרסום הדוח שקבע כי לרפובליקה האיסלאמית כוונה להוציא לפועל תכנית גרעין צבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת