אופטימיות בביקור ראש סבא"א באירן: "השפעה חיובית על המשך הדרך"

בביקור הראשון שעורך יוקיה אמאנו בטהרן מאז נכנס לתפקידו מעדיף ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להבליט את הרוח הטובה בין הצדדים, וממעיט בפרטים על המחלוקות. "לנו יש עמדה, לאירן יש אחרת", הוא ציין

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו אמר הערב כי השיחות המתנהלות בטהרן עם הנהגת הרפובליקה האיסלאמית על תכנית הגרעין שלה הן "מקיפות", כהגדרתו. הוא הביע אופטימיות באשר לסיכויים להצלחת המגעים והעריך כי "לשיחות תהיה השפעה חיובית על המשך הדרך עם המעצמות".

עיקר פגישותיו של אמאנו התקיימו עם האחראי על תכנית הגרעין של אירן, סאעד ג'לילי. כלי תקשורת ברפובליקה האיסלאמית דיווחו כי ראש סבא"א ניצל את ביקורו, בין היתר, כדי להביע צער על מות מהנדסי הגרעין שחוסלו בנסיבות מסתוריות.

עם זאת וחרף הרוח האופטימית, הבהיר אמאנו כי בין הצדדים קיימת עדיין מחלוקת בתחומים רבים. "אין בכוונתי להרחיב בפרטים", הוא אמר. "עם זאת, אציין כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מחזיקה בדעה אחת ואילו לאירן יש נקודת מבט אחרת על הדברים".

ביקורו של אמאנו בטהרן הוא הראשון שהוא עורך באירן מאז נכנס לתפקיד ב-2009. עד כה מאופיינת כהונתו במתח רב בהרבה מזה ששרר בין הקהילה הבינלאומית לבין טהרן בשנים קודמות, שרק הלך והתגבר עם פרסום הדוח שקבע כי לרפובליקה האיסלאמית כוונה להוציא לפועל תכנית גרעין צבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת