רבבות חרדים בכנס "נגד האינטרנט" בניו יורק

יותר מ-40 אלף חרדים התכנסו היום באיצטדיון בייסבול בניו יורק כדי לשמוע הרצאות נגד האינטרנט וכללי שימוש ברשת. איך למנוע מבני הקהילה להיחשף לתוכן לא ראוי ואולי, איך לשמור תוכן לא ראוי - בתוך גבולות הקהילה

חרדים מהאינטרנט: עשרות אלפי יהודים חרדים התכנסו אמש באצטדיון קבוצת הבייסבול "המטס" ברובע קווינס שבניו יורק, כדי לשמוע הרצאות ואזהרות על עולמו האסור של האינטרנט, הסכנות ברשת והדרכים בעזרן ניתן להשתמש בטכנולוגיה מודרנית באחריות - מוסרית ודתית.

נשים כמובן לא היו שם אבל מי שרצתה יכלה לראות את הנאומים ואת המפגש העצום בעזרת שידור ישיר שעבר דרך... האינטרנט.

איתן קוברי, עורך דין ודובר הוועדה שארגנה את האירוע, אמר שמטרת הכינוס לא הייתה למנוע את השימוש ברשת אלא ללמוד עליו ועל היתרונות והסכנות שבו. "יש זווית מאוד שלילית לאינטרנט", הסביר קוברי, "זה מציב מספר אתגרים מכמה זוויות של חיינו".

קוברי הביא כדוגמה את אתרי הפורנוגרפיה, ההימורים וגם את הרשתות החברתיות ש"מחבלות בניסיונות שלנו להתפלל בלי הפרעה, מושכות את תשומת הלב ופוגעים ביכולת הריכוז".

האינטרנט יוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת?

ברובם המוחלט של הבתים בהם מתגוררים החברים בקהילות החרדיות בניו יורק אין טלוויזיות, אבל הטלפונים הניידים החכמים והמחשבים חדרו לשוק החרדי. "יש משתמשים רבים ויש כמה דרכים שונות להתמודד עם הבעיה הזו", אמר קוברי לעיתון ה"ניו יורק טיימס".

שלמה כהן שהגיע לכינוס מטורונטו סיפר לכתב רשת CBS שהוא עורך קניות ברשת, עושה עסקים מקוונים ואפילו מנהל שם את חיי החברה שלו, עם חבריו החרדים. "אנחנו פשוט לומדים לשלוט בעצמנו", הסביר את הקונפליקטים.

הכינוס נערך על ידי אגודת "איחוד הקהילות לטוהר המחנה" ועלה לקהילה החרדית בניו יורק 1.5 מיליון דולרים. על פי הדיווחים, הארגון הוא גם זה שמקפיד לשמור על קוד לבוש בין בני הקהילה. לא אחת נטען נגד פעילי האגודה שהם מחביאים פשעים שנערכים מאחורי כותלי הבתים והמוסדות החרדיים ושומרים את "הכביסה המלוכלכת" בתוך הקהילות, גם כאשר מדובר בפשעים חמורים כמו אונס או אלימות במשפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת