רוסיה במסר מפתיע: "מספר מדינות שוקלות לתקוף באירן"

בעוד ראש סוכנות הגרעין הבינלאומית עושה את דרכו לטהרן, מגיעה הצהרה יוצאת דופן מצידה של רוסיה עם תום פסגת מנהיגי ה-G8. סגן שר החוץ הרוסי אמר כי מספר מדינות במערב שוקלות אפשרות של תקיפה באירן כ"מציאותית ואפשרית". לדבריו, בידי רוסיה מידע מודיעיני המצביע על כך שהתוכנית נשקלת ברצינות במספר בירות בעולם

שוקלים תקיפה באירן? מנהיגי מדינות ה-G8 (AP)

האם במקביל למאמצים להגיע להסכם פשרה מול טהרן, האפשרות של תקיפה באירן הולכת וצוברת תאוצה? סגן שר החוץ הרוסי אומר הלילה כי מספר מדינות במערב נואשו מהמו"מ עם אירן ושוקלות ברצינות את אפשרות התקיפה כאמצעי היעיל ביותר לעצירת תוכנית הגרעין האירנית.

"קיבלנו סימנים, הן דרך ערוצים ציבוריים והן דרך ערוצים מודיעיניים, שאפשרות התקיפה נבחנת כעת בכמה בירות בעולם כמציאותית ואפשרית יותר במצב הנוכחי", אמר סרביי רייאבקוב לכתבים במטוס, בדרכו חזרה מוועידת ה-G8 בקמפ דיוויד. "אנו מודאגים מאוד מהאפשרות הזאת", אמר רייאבקוב. "איננו מעוניינים שהאזור והעולם ידרדרו למחלוקות חדשות ולוויכוחים פוליטיים מרירים".

במקביל להצהרה הרוסית, נמצא ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו בדרכו לטהרן. זמן קצר לפני עלייתו למטוס אמר אמאנו כי לא יבקר במתקן בפרצ'ין - המתקן החשוד כמשמש לפיתוח נשק גרעיני סמוך לטהרן. אמאנו הסביר שביקורו באירן יהיה קצר, ושהוא אינו מגיע למדינה על תקן פקח של הסוכנות. בנוסף, הביע אמאנו תקווה שהשיחות בסוגיה ישאו פרי.

ביום רביעי יחדשו שש המעצמות את המו"מ עם נציגי אירן בבגדד, בניסיון אחרון להגיע להסכם פשרה שיאפשר את הפסקת תכנית הנשק הגרעיני של טהרן ואת הפסקת הסנקציות. במקביל, בסוף החודש הבא ייכנסו לתוקפם עיצומים חריפים יותר של ארה"ב ובחודש יולי צפוי להתחיל אמברגו נפט של האיחוד האירופי על טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת