ברח ממעצר בית בסין ונחת בארה"ב

מתנגד המשטר הסיני צ'ן גואנצ'נג נחת הלילה בארה"ב לאחר שבועות של מתיחות בין וושינגטון לבייג'ין. צ'ן, שהיה מצוי במעצר בית, נמלט תחת עיניהם של השומרים, למרות שהוא עצמו עיוור. הוא זכה למקלט בשגרירות ארה"ב בבייג'ין והלילה עזב את המדינה ביחד עם אשתו ושני ילדיו ובקרוב יחל בלימודי משפטים בניו יורק

נחת בארה"ב. צ'ן גואנצ'נג, ארכיון (רויטרס)

סוף טוב לתקרית הדיפלומטית החמורה שאיימה להחריף את היחסים בין סין לארה"ב - מתנגד המשטר העיוור צ'ן גואנצ'נג נחת הלילה בארה"ב, כחודש לאחר שהדהים את העולם לאחר שנמלט ממעצר בית קפדני.

בשדה התעופה בניוארק התקבל צ'ן כגיבור ונופף לקהל התומכים הרב שהתאסף במקום. "אני מאוד מרוצה מכך שהממשל הסיני התמודד עם המצב באיפוק", אמר צ'ן לכתבים בשדה התעופה. "אני מקווה שהם ימשיכו בשיח פתוח וירוויחו את הכבוד והאמון של האנשים".

צ'ן התפרסם בשנת 2005 בעקבות חשיפות מקרים שבהם כפה הממשל הסיני על נשים הרות להפיל את העובר, גם בשלבי היריון מתקדמים, כחלק ממדיניות תכנון המשפחה הקפדנית. הוא נשלח לארבע שנים בכלא ולאחר מכן הוחזק במעצר בית בכפר הולדתו בצפון-מזרח סין במשך 19 חודשים.

נמלט ממעצר בית והדהים את העולם

לפני כחודש נמלט צ'ן ממעצר הבית מבלי להשאיר עקבות, בצעד שהותיר את השלטונות בסין פעורי פה. לאחר בריחתו הוא קיבל מקלט בשגרירות ארה"ב בבייג'ין, בזמן שמזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שהתה במדינה במטרה לחזק את הקשרים בין המדינות.

קליטתו של צ'ן בשגרירות ארה"ב הסבה מבוכה רבה למשטר הסיני וגרמה למתיחות רבה בין וושינגטון לבייג'ין. נשיא ארה"ב אובמה נאלץ להילחם בשתי חזיתות - הידרדרות היחסים עם המעצמה העולה מחד, ומאידך ניסיון להדוף ביקורת מצד הרפובליקנים על כניעה לסין והפקרת אדם לידי השלטונות.

הפתרון התאפשר לאחר שהשלטונות בסין אישרו לצ'ן לעזוב את המדינה במסגרת ויזת סטודנט. הפעיל בן ה-40 נחת בארה"ב כשהוא מלווה באשתו ובשני ילדיו ובקרוב יחל בלימודי משפטים באוניברסיטת NYU בעיר ניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת