חוטף מתבצר עם בני ערובה בסידני ודורש דגל של דאע"ש

פעיל ג'יהאד מתבצר עם בני ערובה בבית קפה באוסטרליה כשברשותו, לטענתו, שתי פצצות. 6 חטופים נמלטו. החוטף, שתועד דרך חלונות בית הקפה, דורש לדבר עם רה"מ האוסטרלי

הטרור הגיע גם ליבשת החמישית: פעיל ג'יהאד חמוש השתלט הלילה (שני) על בית הקפה "לינדט" בעיר סידני באוסטרליה ומחזיק בעשרות בני ערובה במקום. כמה מבני הערובה צולמו כשהם מניפים דגל בצבעים שחור לבן עם כיתוב דתי בערבית, הדומה לדגל של ארגון דאע"ש, כפי הנראה לאחר שאולצו לעשות זאת על ידי החוטף. בשלב מסוים הצליחו לפחות חמישה בני ערובה להימלט מבית הקפה ונראו רצים לעבר כוחות הביטחון שצרים על המקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי תקשורת באוסטרליה מדווחים כי החוטף מחזיק בין 20 ל-30 בני ערובה בבית הקפה וכי כוחות הביטחון מנסים ליצור עמו קשר. משטרת סידני הודיעה כי חסמה את האזור וביקשה מהציבור שלא להתקרב למקום. לאחר שעות רבות ומתוחות, יצר החמוש קשר עם שלושה כלי תקשורת במדינה ודרש לקבל דגל של דאע"ש בתמורה לשחרור בן ערובה נוסף.

לערוץ 10 האוסטרלי אמר החשוד כי הוא רוצה שיקראו לו "האח", וטען כי יש לנו שתי פצצות בתוך בית הקפה. מכלי התקשורת ביקש החמוש ליצור קשר טלפוני בינו לבין ראש הממשלה האוסטרליה טוני אבוט, שגינה הבוקר את החזקת בני הערובה. המשטרה המקומית יצרו קשר עם החוטף, שזהותו טרם אושרה.

כתב ערוץ 7 האוסטרלי כריס ריסון הציץ לבית הקפה ולטענתו הבחין שם בכ-15 בני ערובה, גברים ונשים, זקנים וצעירים. חלקם אולצו לעמוד צמוד לחלון במשמרות של שעתיים כל אחד. על פי הדיווחים, מאוחר יותר פרש החוטף סינר על חלון בית הקפה, ריכז את כל החטופים בצד אחד של המקום ואפשר לעובדים להוציא אוכל ושתייה מהמטבח.

חשד לפעולה של דאע"ש

נמלטים מהאימה

כחמש שעות וחצי לאחר תחילת האירוע, נראו שלושה גברים נמלטים מהבניין ולאחר מכן שתי נשים. עדי ראייה דיווחו כי שתי הנשים לבשו סינורים והן ככל הנראה עובדות בבית הקפה. לא ברור עדיין האם שוחררו על ידי החוטף או שהצליחו לברוח. אישה נוספת נמלטה סמוך לשעה 09:30.

הרשויות באוסטרליה, שלא מורגלות באירועי טרור, החליטו שלא לקחת כל סיכון ונקטו צעדי חירום מחשש לפעולות טרור נוספות. בין היתר, הוכרז המרחב האווירי מעל מרכז העיר סידני כאזור ללא טיסה ורוב העיר מושבתת. רשויות התעופה באוסטרליה הודיעו כי בשלב זה הטיסות אל נמל התעופה הבינלאומי של העיר וממנו נמשכות כסדרן.

כוחות הביטחון האוסטרלים צרים על בית הקפה (AP)

האזור שבו ממוקם בית הקפה

ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט כינס את ועדת הביטחון של הקבינט בקנברה לתדרוך חירום. "זו תקרית מדאיגה ביותר, אך על האזרחים להיות בטוחים שכוחות הביטחון שלנו מאומנים היטב ופועלים ביסודיות ובמקצועיות", אמר. "לא ידוע לנו בשעה זו מה המניע לפעולה על אף שקיימים סימנים רבים המצביעים על מניע פוליטי".

אבוט הוסיף: "אני מזועזע מכך שאנשים חפים מפשע מוחזקים על ידי אדם חמוש, בעל מניע פוליטי. אני יכול להגיד שהמשטרה המקומית הגיבה לאירוע במקצוענות גדולה". ההופעות בבית האופרה בסינדי בוטלו בעקבות האירוע.

ארה"ב הודיעה כי פינתה את עובדיה מהמבנה שבו שוכנת הקונסוליה האמריקנית, שממוקמת סמוך לבית הקפה שבו מוחזקים בני הערובה. הקונסוליה פרסמה הודעת אזהרה לאזרחים אמריקנים השוהים בסידני וקראה להם לשמור על ערנות גבוהה.

האירוע הפתיע אמנם את האוסטרלים, אך רבים במדינה צפו כי פיגוע טרור הוא רק עניין של זמן בעקבות הפעילות של דאע"ש. הרשויות מעריכות כין בין עשרות למאות אזרחים אוסטרלים מוסלמים הצטרפו מרצונם לשורות ארגון הטרור האכזרי והתגייסו למלחמה בסוריה ובעירק. אחד החששות העיקריים, שאותו חולקות מדינות מערביות רבות בעולם, הוא שחלקם יחזרו למולדתם ויבצעו פיגועים.