איך מחזירים את הילד שהצטרף לדאע"ש?

מה עובר בראשו של צעיר נוצרי אירופי ממעמד כלכלי גבוה שמחליט להתאסלם ולהתגייס לשורות דאע"ש? הנתונים היבשים מדברים על אלפי אירופים שהצטרפו לקרבות, ועבור רבים המאבק הוא אישי ויומיומי. אחד מהנאבקים בהתגייסות לטרור הוא אב שנכנס שלוש פעמים לתוך הגיהנום הסורי - רק כדי למצוא את בנו

כ-6,000 צעירים אירופים כבר הצטרפו לארגון הטרור המוסלמי הרצחני דאע"ש, רבים מהם בעקבות שטיפות מוח של מטיפים מוסלמים על אדמת אירופה. מה גורם לצעירים משכילים מבית טוב לעזוב את כל חייהם מאחור ולהצטרף ללחימה בסוריה, והאם המצב הפיך? הורה מודאג אחד מבלגיה החליט לחרף את נפשו ולחלץ, כנגד כל הסיכויים, את בנו מזרועות "המדינה האסלאמית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יויון בוטינק היה צעיר בלגי ככל בני גילו, מוזיקאי חובב ותמים. בגיל 16 גילה את האסלאם ועבר שטיפת מוח במסגד בעיר מגוריו אנטוורפן - מתחת לאפו של אביו דמיטרי. בתחילה סיפר לאביו שהוא נוסע לחופשה באמסטרדם, אך לאחר מספר ימים הגיע מסר מקהיר - ודמיטרי הבין שבנו ככל הנראה תכנן מסע אחר לגמרי.

בעקבות סרטון שראה ביוטיוב העריך דמיטרי שבנו הצטרף ללחימה בסוריה. האב המודאג לקח איתו מצלמה וקיווה לפגוש את בנו לפני שיהפוך לרוצח. הסיפור הסתבך כאשר הגיע דמיטרי לסוריה ונכנס לשטח "המדינה האסלאמית": "הם לא היו מסוגלים להאמין שאב מערבי שאינו מוסלמי יסכן את חייו באזור מלחמה כדי למצוא את בנו". האב ספג מכות מארגון הטרור, שחשד בו כמרגל למען המוסד. אז גילה האב לתדהמתו כי בנו הוחזק כשבוי בגלל הודעה שהוא עצמו כתב לו בנסיון לחלצו.

"לא האמינו שבאתי לסוריה"

"המסגדים הם המקום המועדף לשטיפת מוח"

רק בביקור השלישי בסוריה הצליח לאתר את בנו: "לא שמעתי או ראיתו אותו במשך עשרה חודשים. חיבקתי אותו כפי שמחבקים ילד קטן – שנינו בכינו, זה היה מרגש". מאז מסעו האישי, דמיטרי - שאפילו מדבר קצת עברית - מכונה באירופה צייד הג'יהאדיסטים. מאז הוא נסע עוד חמש פעמים לסוריה על מנת לחלץ ילדים אחרים ו"לנסות לשפר את העולם - לא בשבילי אלא בשביל אחרים".

"הם מגייסים בכל מקום - ברחובות, באינטרנט, במסגדים. המסגדים הם המקום המועדף עליהם לגיוס", אמר דמיטרי בסמוך לאחד המסגדים שהפכו למוקד הטפה וגיוס טרוריסטים. אחד המאמינים, מהגר ממרוקו בשם עלי, סיפר למצלמה הנסתרת כי "כולם הולכים עם דאע"ש – המוסלמים לא מפחדים, אנחנו הולכים בשביל למות. מדינת דאע"ש היא מדינת האמת – כל היהודים ייצאו ממנה בעזרת אללה".

דמיטרי הוא רק אחד מני רבים: ההורים המודאגים איתם נפגשתי סיפרו לי על ילדים שיוצאים לסוריה מלאי אידיאלים, מקבלים הבטחות מצד מטיפים להשתתף ביצירת עולם טוב ושויוני יותר. המטיפים אומרים להם כי מטרתם תהיה לסייע לנפגעי המלחמה, אך בפועל עוברים שטיפת מוח שהופכים אותם לרוצחים.