האג: "הקצב מבוסניה" מואשם ברצח עם

הרוחות בהאג סוערות לקראת פתיחת משפטו של מי שכונה "הקצב מבוסניה" - הגנרל ראטקו מלאדיץ', המואשם בכך שהוביל את טבח סרברניצה ב-1995, במהלכו נרצחו כ-8,000 גברים וילדים. מלאדיץ' כופר באשמות וטוען כי הוא חולה מכדי לעמוד למשפט. בשימוע בשנה שעברה אמר: "כל העולם יודע מי אני. הגנתי על עמי וכעת אני מגן על עצמי"

"הקצב מבוסניה". ראטקו מלאדיץ' (AP)

צדק היסטורי? בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ייפח היום משפטו של פושע המלחמה הסרבי ראטקו מלאדיץ', המואשם כי הוביל את טבח סרברניצה ב-1995, במהלכו נרצחו 8,000 גברים וילדים בוסנים.

מלאדיץ' בן ה-70 הוא אחרון דמויות המפתח של מלחמות הבלקן בשנות ה-90 העומד לדין בהאג. הוא מואשם לא רק בכך שניצח על הטבח הנורא ביותר על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השנייה, אלא גם בניהול מצור שנמשך 43 חודשים על סראייבו, במהלכו נורו למוות יותר מעשרת אלפים בני אדם על ידי צלפים, מכונות ירייה וארטילריה.

רשימת האישומים נגד מלאדיץ' - שהיה מפקד צבא סרביה במהלך מלחמת בוסניה, בשנים 1992-1995 - כוללת רצח, רצח עם, פעולות טרור ופשעים אחרים נגד האנושות. אך מלאדיץ', שנעצר לפני שנה לאחר 16 של הימלטות מהחוק, דחה את האישומים וכינה אותם "מפלצתיים". עוד הוא טוען כי הוא חולה מכדי לעמוד למשפט.

"כל העולם יודע מי אני", אמר מלאדיץ' במהלך שימוע בשנה שעברה. "אני גנרל ראטקו מלאדיץ'. הגנתי על עמי, הגנתי על ארצי וכעת אני מגן על עצמי". במהלך דיונים מקדימים נראה מלאדיץ' כעוס ומתריס. הוא נהג לצעוק, לקטוע את השופט ולשבש את ניהול הדיונים.

מלאדיץ' פיקד על הצבא הסרבי במהלך מספר ימים שבהם כבשו החיילים את מובלעת סרברניצה, שהייתה אמורה להיות מוגנת ע"י משגיחי או"ם מהולנד. זמן קצר לאחר הכיבוש הופרדו הילדים והגברים מהנשים, הופשטו מכל זיהוי ונורו למוות. לאחר מכן נקברו בקברי אחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת