"המחבל מהמוסד" הוצא להורג בטהרן; 13 אירנים נוספים חשודים בריגול

הבוקר הוצא להורג באירן מג'יד ג'אמלי פאשי, שהורשע בסיוע למוסד הישראלי במבצע חיסול מדען הגרעין מסעוד עלי מוחמדי. לעיני המצלמות צולם הבוקר פאשי כשהוא מודה במעורבות בחיסול. במקביל הרשיעו האירנים 13 אזרחים נוספים בריגול לטובת ישראל

אירן הוציאה היום להורג בתלייה את מג'יד ג'אמלי פאשי, מי שלטענתה שימש כסוכן מוסד ישראלי וסייע בחיסול מדען הגרעין מסעוד עלי מוחמדי בשנת 2010 -  כך דיווחה הבוקר סוכנות הידיעות האירנית הרשמית אירנ"א. בחודש אוגוסט האחרון הורשע פאשי בריגול ונידון למוות.

מדען הגרעין מוחמדי חוסל בחודש ינואר לפני שנתיים, כאשר מטען בעל עוצמה שהופעל מרחוק והוצמד לאופנוע התפוצץ סמוך לביתו בשכונת יוקרה בטהרן. מומחים במערב סבורים כי הפרופסור עלי מוחמדי מאוניברסיטת טהרן לא לקח חלק משמעותי בפיתוח תכנית הגרעין האירנית. כמו כן, דובר תכנית הגרעין טען לאחרונה כי מוחמדי כלל לא היה מעורב בתכנית.

כפי שדווח בכלי התקשורת האירניים, פאשי הודה בפשעים שיוחסו לו, ביניהם גם ברצח המדען, והוא הורשע בשיתוף פעולה עם המוסד הישראלי. בנוסף, הרשויות בטהרן טענו כי פאשי יצא מספר פעמים מחוץ למדינה, וקיבל הדרכה ואימונים מאנשי המוסד, טרם יצא מבצע החיסול לפועל.

בחודש ינואר האחרון חוסל המדען מוסטפא אחמדי ראשן, סגן מנהל הכור בנתאנז שבו מועשר אורניום. טהרן הטילה את האחריות גם לחיסול זה על ישראל וארה"ב, בטענה שזהו חלק מהניסיון לשיבוש תכנית הגרעין הלאומית אשר מטרותיה שנויות במחלוקת, אך בוושינגטון ובירושלים הכחישו כל קשר לאירועים.

13 אזרחים אירנים הורשעו לריגול לטובת ישראל

לצד הדיווחים על הוצאתו להורג של הסוכן, שלכאורה שיתף פעולה עם ישראל, שידרה אמש רשת הטלוויזיה האירנית תמונות מתןך משפטם של 13 אזרחי המדינה שהורשעו בסיוע למוסד הישראלי, לאחר שנחשפו על ידי שירותי המודיעין המקומיים. "הנאשמים שיתפו פעולה עם ארגון המודיעין והביטחון של ישראל, המוסד", נטען בתקשורת המקומית.

פני הנאשמים אמנם טושטשו בטלוויזיה, אך חלקם התוודו מול המצלמות כי פעלו בשם "המשטר הציוני" וארה"ב, וכן שקיבלו סיוע כספי כדי לספק מידע שוטף אודות המתרחש באירן. "פעלנו בתקופות שונות, וקיבלנו מאות דולרים בעבור צילום תמונות והעברת מידע", סיפר אחד ה"סוכנים" למצלמות הטלוויזיה. כמו כן, לטענתם, הם עסקו באיסוף מודיעין גם אחר המתרחש במפרץ הפרסי.

במהלך החודשים האחרונים הודיעה אירן כי עצרה 15 בני אדם שתיכננו לבצע פיגועים וחיסולים, בהתאם לדרישה שהעבירו מדינות במערב וישראל. "עצרנו חוליית טרור גדולה שקשורה לממשל הציוני", ציינו בהודעות. על פי התקשורת באירן, ישראל משתפת פעולה עם ארגונים דוגמת "מוג'האדין אל חאלק" - ארגון סוני קיצוני, כדי לחבל בתכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת