צפו: פרנסואה הולנד הושבע כנשיא צרפת

נשיא צרפת הנבחר פרנסואה הולנד הושבע הבוקר לתפקידו החדש ונכנס באופן רשמי ובטקס חגיגי במיוחד לארמון האליזה בפריז, במקום הנשיא המודח סרקוזי. הוא צפוי לחשוף בימים הקרובים את הרכב הממשלה החדשה. "בצרפת בהנהגתי אין מקום לגזענות", אמר הולנד. צפו בקטע מהטקס המרשים

הבוקר הופך פרנסואה הולנד באופן רשמי לנשיא צרפת, עם השבעתו כנשיא הסוציאליסט הראשון מזה 17 שנים. לבקשתו של הולנד, אל הטקס החגיגי שהתקיים בארמון האליזה בפריז הגיע הנשיא החדש באמצעות רכב מיוחד שבחר - מכונית סיטרואן היברידית. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

במהלך נאום ההשבעה, אמר היום הולנד כי בכוונתו "לעודד את מדינות אירופה לתמוך בהסכם שיענה על מטרותיה של אירופה, לשם צמצום הגרעון והדעיכה הכלכלית". את הדברים אמר הנשיא הנכנס לקראת פגישתו הערב עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

"אני אציע לחברי באירופה הסכם שיכלול את הפחתת הגירעון, זהו צורך הכרחי להבראת הכלכלה", אמר הולנד והוסיף: "בצרפת בהנהגתי אין מקום לגזענות ולאנטישמיות, וכי הערכים שבשמם נבחר החופש והשוויון ימלאו תפקיד חשוב בצעדי ההבראה". הנשיא הצרפתי הדגיש כי "צרפת תתגייס למען כל אותם אנשים ברחבי העולם שסובלים מנחת ידם של דיקטטוריים".

על אף אווירת החג, החגיגות לא צפויות להימשך זמן רב עבור הנשיא הצרפתי החדש. ייתכן כי בהמשך היום יציג את הרכב הממשלה הצרפתית החדש ולאחר מכן הוא מתוכנן להגיע לברלין ולקיים פגישה מתוחה יחסית עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שעלולה להקשות עליו בשל הפערים העצומים בתפיסות העולם הכלכליות של השניים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת