קודאק חושפת: הפעלנו כור גרעיני סודי

חשיפה מפתיעה מענקית הצילום "קודאק" - החברה פרסמה כי הפעילה במשך 30 שנה כור גרעיני סודי למטרות מחקר, מתחת למטה החברה בעיר רוצ'סטר בניו יורק. בכל שנות פעילותו של הכור, שנסגר בשנת 2007, לא ידעו תושבי המקום דבר

עוד כור גרעיני סודי. בושהר, אירן (CNN)

חשיפה ארוכה: ענקית הצילום "קודאק" הכריזה כי נהגה להפעיל כור גרעיני קטן, למטרות מחקר, סמוך למטה הראשי של החברה בעיר רוצ'סטר שבמדינת ניו יורק, וזאת ללא ידיעת התושבים במקום.

על פי פרסום בעיון מקומי ברוצ'סטר, הכור הוטען ב-1.6 ק"ג של אורניום מועשר ופעל במשך לא פחות מ-30 שנה, עד לסגירתו בשנת 2007. עם סגירתו נלקח הדלק מהכור למתקן ממשלתי תחת אבטחה כבדה, במהלך שנשמר בסוד מחשש שטרוריסטים ינסו להניח ידיהם על החומר.

חוקרים בחברה מסרו כי הכור, שגודלו כגודל מקרר, נועד לייצור נויטרונים במטרה לבצע ניסויים בחומרי צילום. מקודאק נמסר כי הכור נסגר לבסוף משום שלא היה בו עוד צורך, וכי דבר קיומו צוין בכמה כתבי עת מדעיים ומסמכים ממשלתיים.

עם זאת, דובר חברת קודאק מסר כי לא מצא כל עדויות לכך שהחברה הכריזה אי פעם בפומבי על קיומו של הכור הגרעיני. הוא הוסיף כי אינו בטוח האם המשטרה ורשויות החירום בעיר ידעו על קיומו של הכור, שהוחזק מאחורי קיר בטון בעובי של יותר מחצי מטר, בבונקר מתחת למטה החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק