אירן: נתגבר הנוכחות במפרץ ובמיצרים

ערב חידוש שיחות הגרעין בבגדד, הודיעה הרפובליקה האסלאמית כי בכוונתה לתגבר את נוכחותה במי המפרץ הפרסי ובמיצרי הורמוז. "זהו מעבר חיוני להבטחת האנרגיה לעולם כולו, ועל כן אירן תגביר את נוכחותה במפרץ הפרסי", הצהיר סגן הרמטכ"ל האירני. הלילה הודיעה ארה"ב: נחדש הסיוע הצבאי לבחריין

"מלחמה קרה" במיצרי הורמוז: ערב חידוש שיחות הגרעין בין אירן למעצמות, ועל רקע הדיווחים על היערכות לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית - הכריזה היום טהרן כי בכוונתה לתגבר את הנוכחות הביטחונית שלה במיצרים.

"למיצרי הורמוז יש חשיבות אסטרטגית רבה, השמירה על ביטחונו ניצבת בראש סדרי העדיפויות במדיניות החוץ של אירן", אמר היום סגן הרמטכ"ל האירני, מוסטפא סלאמי. "זהו מעבר חיוני להבטחת האנרגיה לעולם כולו, ועל כן אירן תגביר את נוכחותה במפרץ הפרסי".

את הדברים אמר סלאמי בשיאה של ועידה מיוחדת בנושאי צבא וביטחון הנערכת זו השנה העשירית, בהשתתפות אירן וסולטנות עומאן - הנמנית אף היא בין מדינות המפרץ. סלאמי מתח ביקורת על ניסיונות המערב להשפיע על דעותיהן של מדינות המפרץ ו"להסית אותן", להגדרתו, נגד אירן ולהציגה כאיום וכאויבת.

"מדינות המפרץ הופכות לבסיסים צבאיים אמריקניים"

דבריו נאמרו על רקע החלטת הממשל האמריקני, הלילה, לחדש את עסקאות הנשק עם בחריין - מדינה נוספת במפרץ, וזאת במטרה "לשמור על האינטרסים הלאומיים של ארצות הברית". ממשלו של הנשיא אובמה הודיע הלילה כי חרף אירועי המחאה המתקיימים בימים אלו נגד המשטר בבחריין וההפרה הבוטה של זכויות האדם במדינה, בכוונתו למכור מערכות נשק למשמר החופים הבחרייני, לצבא שלה ולמשמר הלאומי.

באירן מזהירים בחודשים האחרונים מתהליך הולך וגובר של ארצות הברית, בו היא מציידת את מדינות המפרץ באמצעי לחימה רבים ומתקדמים - כחלק מהיערכות לפעולה צבאית נרחבת נגד הרפובליקה האסלאמית. "מדינות המפרץ הופכות לבסיסים צבאיים אמריקניים", הזהירו לאחרונה בכירים אירנים.

בראשית החודש הסתיים תמרון אירני נוסף רחב היקף במי המפרץ הפרסי. בתמרון תורגלה השתלטות על ספינות מבריחי אלכוהול וסחורות, וספינות פיראטים. על פי הדיווחים והתמונות מאירן, ביומו האחרון של התמרון השתתפו מפקד כוחות הביטחון במפרץ וקצינים בכירים בצבא אירן. ההערכה היא כי מטרת התרגיל היא לשגר מסר לקהילה הבינלאומית של "מי הבוס" במי המפרץ הפרסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת