ארה"ב: טיפול חדש למניעת הידבקות באיידס

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) עשוי לאשר באמצע חודש יוני את השימוש בתרופה טרובדה (Truvada) למניעת ההידבקות בנגיף ה-HIV שגורם למחלת האיידס. התרופה ניתנה עד כה רק לחולים או לנשאי הנגיף, אך ועדה מייעצת ל-FDA ממליצה לאשרו כטיפול מונע לאנשים בריאים בעלי סיכון גבוה להידבקות

"טרובדה" תמנע הידבקות בנגיף ה-HIV? (חדשות 2)

פריצת דרך במלחמה נגד האיידס: ועדה מייעצת למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), המורכבת משורת מומחים בעלי שם עולמי, המליצה לאשר את השימוש בתרופה טרובדה (Truvada) כאמצעי למניעת הידבקות בנגיף ה-HIV.

לאחר ישיבה שנמשכה יותר מ-12 שעות החליט פאנל המומחים המיוחד לאשר את השימוש בגלולה עבור אנשים בריאים שנמצאים בסיכון גבוה להידבקות בנגיף - בהם גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים וכן זוגות הטרוסקסואלים שבהם אחד מבני הזוג נושא את הנגיף.

טרובדה משמשת מאז שנת 2004 כאחת משלוש התרופות המרכיבות את ה"קוקטייל" - טיפול שניתן לחולי איידס ולנשיאי הנגיף - אך אישור של ה-FDA יהפוך אותה לתרופה הראשונה שמטרתה למנוע את ההידבקות בנגיף.

"סוף למגיפת האיידס"

"מדובר בציון דרך אדיר", אמר חבר הוועדה המייעצת ד"ר רוברט גרנט, המשמש כמנהל המרכז לחקר האיידס באוניברסיטת קליפורניה. "אנו נמצאים בעידן שבו לראשונה ניתן לראות סוף למגיפת האיידס". אך למרות ההתרגשות הגדולה לקראת אישורה האפשרי של התרופה, ישנם מומחים אשר חוששים מפני השלכות אפשריות של המהלך.

בין היתר הביעו מספר חוקרים חשש כי כניסת התרופה כטיפול מניעתי עשויה להפחית דרמטית את השימוש בקונדומים במהלך קיום יחסי מין. בנוסף לכך, קיים חשש כי שימוש נרחב בתרופה - שאינה מונעת הידבקות ב-100% - עשוי להאט את המחקר בניסיון למצוא מרפא למחלת האיידס.

במהלך מחקר שערך הממשל האמריקני נבדקו למעלה מ-1,200 גברים ונשים בבוצוואנה שבאפריקה. הממצאים הראו כי התרופה הורידה את הסיכוי להידבק בנגיף ב-78%. חוקרים אומרים כי שימוש נכון בתרופה - הכולל נטילת גלולה באופן יום-יומי - עשוי לגלות יעילות של 90% או יותר במניעת הידבקות בנגיף.

מינהל התרופות אומנם אינו מחויב להמלצות הוועדה המייעצת, אך ברוב המקרים הוא מקבל אותן. ההחלטה הסופית של המינהל צפויה להתקבל באמצע חודש יוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת