מילה קוניס חושפת: כך נמלטתי משנאת היהודים באוקראינה

אחת הנשים היפות והנחשקות בעולם, מילה קוניס, חושפת בריאיון ל"סאן" הלונדוני את חוויותיה ורגשותיה כילדה יהודיה שנואה באוקראינה, ומספרת על התבגרותה כאישה יהודיה יפה בניו יורק. "בכיתי בכל יום", היא משחזרת אבל לא שוכחת לחייך: "אני יהודיה יפה, אני חייבת לומר"

מילה קוניס (רויטרס)

עם נתונים מחמיאים כמו שלה, עיניים גדולות ושחורות ושפתיים חושניות, לא פלא שמילה קוניס הפכה לאחת הנשים הנחשקות בעולם. אבל לכוכבת העל שנראית כמו הגרסה המשודרגת של אנג'לינה ג'ולי לא היו חיים קלים לפני שהגיעה להוליווד.

בריאיון חושפני שהעניקה לצהובון "הסאן" בלונדון, חושפת קוניס את עברה היהודי. "כל המשפחה שלי הייתה בשואה וסבא שלי נרצח במהלכה, לא הרבה אנשים שרדו את המלחמה", היא אומרת. "אחרי המלחמה היה איסור ברוסיה לקיים אורח חיים דתי, לכן הורי גידלו אותי בידיעה שאני יהודיה כך שידעתי מי אני בפנים".על פי ה"סאן", סבה וסבתה של קוניס הצליחו לברוח מהגזענות שפשטה במזרח אירופה, אבל רוב המשפחה נספתה במחנות ההשמדה יחד עם עוד כ-900,000 יהודים אוקראינים.

"אוקראינה זו מדינה שלא רוצה אותך"

מילה נולדה בשם 'מילנה', והיא זוכרת היטב כתובות אנטישמיות שראתה בימי ילדותה בבית הספר בעיר צ'רניבסטי בדרום מערב המדינה. "אחת מחברותיי שהייתה בכיתה ב' הגיעה הביתה יום אחד בוכה. אמה שאלה מדוע היא בוכה, והיא סיפרה שציירו לה צלבי קרס על התיק והמחברות", נזכרת קוניס. "זו מדינה שלא רוצה אותך כיהודי".


כשמילה הייתה בת שבע, החליטו אביה מהנדס המכונות ואמה המורה לפיזיקה להגר לארה"ב. "בכיתי בכל יום, לא הבנתי את התרבות, לא הבנתי את האנשים", מספרת מילה על ימיה הראשונים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות.כשהגיעו לארה"ב, אביה נהג במונית ואמה עבדה בבית מרקחת. כדי לשפר את האנגלית בפיה, מילה נשלחה לבית ספר למשחק ומשם החלה להמריא. שנתיים אחר כך היא כבר קיבלה חוזה מקצועי ראשון באופרת הסבון "ימי חיינו".

לא אוכלת כשר

כשניגשה למבחני הבד של התכנית "מופע שנות ה-70", שהפכה אותה לכוכבת, היא שיקרה בטפסים וכתבה שהיא כמעט בת 18 למרות שעדיין לא חגגה 15. היא קיבלה את התפקיד וגילמה את ג'קי בורקהארט היפהפיה אך הטיפשה, לצידו של אשטון קוצ'ר.

אט אט החל להופיע שמה יותר ויותר בטורי הרכילות, שקשרו את שמה לרומנים לוהטים עם קוצ'ר, ג'סטין טימברלייק ומקולי קלקין. את התפקיד הבולט ביותר שלה עשתה מילה בסרט "הברבור השחור", שם היא התנשקה עם נטלי פורטמן, עוד יהודיה מוצלחת וגאה. על הנשיקה הזו היא סיפרה: "הן אף פעם לא נעימות, אם זה בין שתיים מאותו המין או מהמין השני - זה אף פעם לא נעים".

למרות הרקע היהודי שלה, מילה אמרה ל"סאן" שהיא לא שומרת על כשרות ומוכנה לטעום כל דבר - לפחות פעם אחת. "תנין, צפרדע, ארנב, כשהייתי בקוריאה לא שאלתי מה יש לי בצלחת", היא צוחקת.

"כשאני בניו יורק, אני הופכת לסופר-יהודיה"

אבל בארה"ב, שם היא מרגישה בבית - היא גם מרשה לעצמה להחצין את היהודיה שבה. "אני יהודיה יפה, אני חייבת לומר. כשאני אומרת "אויי", אנשים אומרים לי - אוף כמה שאת יהודיה, כשאני בניו יורק - אני הופכת לסופר יהודיה, כשאני בקליפורניה - אני סופר ילדת קליפורניה".

כתב הסאן כותב בסיום הריאיון: "מה שלא תהיי, מילה, כל עוד את ממשיכה להיראות טוב כמו שאת נראית - אנחנו בסדר איתך".