הבוקר: אזרחי צרפת יוצאים לבחור נשיא

יותר מ-44 מיליון בעלי זכות בחירה בצרפת יוצאים לבחור מנהיג בסיבוב השני לבחירות ברפובליקה. על פי הסקרים ומצב הרוח הצרפתי, ניקולא סרקוזי עומד להעביר את האחריות להובלת צרפת לידיו של האיש שפעם היה ידוע בכינוי "מרשמלו", פרנסואה הולנד. כעת הוא צריך להתחיל לחשוב איך באמת מנווטים את צרפת בימים סוערים

פרנסואה הולנד (AP)

בפעם האחרונה שצרפת יצאה לבחור את הנשיא שלה, פרנסואה הולנד היה איש שמנמן וחביב שקיבל את הכינוי "מרשמלו", וניגן כינור שני לסגולן רויאל - חברתו למפלגה הסוציאליסטית ואם ארבעת ילדיו. היום, הוא המועמד החזק של המפלגה והאיש שעל פי כל הסימנים, עומד להיות נשיאה של צרפת, אבל לפני זה הוא צריך עוד לנצח את המועמד השמרן, הנשיא המכהן של צרפת ניקולא סרקוזי.

בעצרת חגיגית בסוף השבוע, אמר הולנד על רקע השקיעה בטולוז חודש אחרי אירועי הטרור כי, "הוא מוכן להנהיג את המדינה" - מלים נחושות לאיש העדין. הוא כמזכיר המפלגה בין 1997 ל-2008,  היה מין שופר למנהיגיה הוותיקים והצבעוניים יותר של המפלגה, כמו בת זוגו סגולן רויאל, שעזבה אותו במהלך המירוץ הכושל שלה לנשיאות.

לפני שנה, הסוציאליסטים הצרפתים ספרו את הימים לאחור לשובו של דומיניק שטרוס קאהן, מי שהיה ראש קרן המטבע הבינלאומית והאיש שאמור היה להיות זה שיפיל את סרקוזי מהכיסא. אבל מזגו הפרוע והמתירני של שטרוס קאהן הביא אותו בסופו של דבר לפרשה מביכה, פרוצה או חדרנית טענה שאנס אותה. הוא נעצר, נאסר, נשפט, זוכה ושוחרר, חזר לצרפת אבל לא למירוץ לנשיאות. הולנד, שהיה כינור שני, פתאום מצא את עצמו בחזית.

"אף אחד לא ידע בדיוק מי זה הולנד"

הוא החליף את המשקפיים העגולים במשקפיים חסרי מסגרת אופנתיות, נכנס למשטר דיאטה קפדני, תדמית ה"בחור הנורמלי", הרגוע והאחראי שיחקה לידיו. בימים של חוסר שקט וחששות פוליטיים וכלכליים - הולנד השגרתי פוגע בשאיפות של בוחרים רבים.

המשימה הושלמה בערב יום רביעי, אז גם הקלף החזק של סרקוזי - העימות הטלוויזיוני, לא הצליח לשנות את התמונה. אחרי העימות ביום רביעי הביוגרף שמלווה את הולנד כתב "אף אחד לא ידע בדיוק מי זה הולנד, אף אחד לא הכיר את כוחו, עכשיו כולם גילו אותו". הפרשנים בפריז אמרו "פרנסואה הולנד ידע איך לענות לו, הוא היה אגרסיבי, יש לו אנרגיה של נשיא".

פרנסואה הולנד הבטיח עוד לפני ההיסוס הראשון "להחזיר את השמאל לשלטון". הוא גם הבטיח להפוך את צרפת לדומיננטית יותר באיחוד האירופאי, לזרז את הצמיחה, לקצר את שבוע העבודה, להוריד את גיל הפרישה ועוד הבטחות שנוח לשגר ערב בחירות. אבל עכשיו, כשהסקרים מראים על יתרון של 6%-10% מהקולות לטובתו, הולנד צריך להתחיל לחשוב איך באמת מנווטים את צרפת בימים סוערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת