מתכנני פיגועי 11.9 הובאו למשפט

יותר מעשור לאחר מתקפת הטרור שזעזעה את ארצות הברית והעולם כולו, הובאו למשפט מתכנן פיגועי 11 בספטמבר ו-4 פעילי אל קאעידה נוספים. מתכנן המתקפה חאלד שייח מוחמד, החליט שלא לענות על השאלות שהוצגו לו. נאשם נוסף נקשר לכיסא בחדר הדיונים מכיוון שסירב להגיע למשפט

חאלד שייח מוחמד הובא למשפט (חדשות 2)

מתכנן פיגועי 11 בספטמבר חאלד שייח מוחמד, הובא היום יחד עם ארבעה פעילי אל קאעידה נוספים למשפט צבאי. החמישה נאשמים ב-2,976 סעיפי רצח, עבור כל אחד מההרוגים במתקפת הטרור הקטלנית בארצות הברית. אם יורשעו החמישה בעבירות המיוחסות להם, הם צפויים לעמוד בפני גזר דין מוות.

פתיחת המשפט התעכבה לאחר שהחמישה הובאו מתאי המעצר שלהם בגואנטנמו במסדרונות מאובטחים, לחדר דיון מיוחד שהוקם בהאנגר בבסיס חיל הים הממוקם על החוף הקריבי. הנאשמים שהובאו בחולצות לבנות, הקשיבו למתרחש בבית המשפט בעזרת תרגום שהושמע להם באוזניות.

במהלך הדיון אירעו חילופי דברים ערים בין השופט לסנגוריהם של החמישה, שטענו כי הנאשמים לא הורשו ללבוש בגדים לפי בחירתם למשפט וכי חלק מתכני המשפט האישומים לא תורגמו לערבית לטובתם. חאלד שייח מוחמד סירב לענות במהלך הדיון על השאלות שהוצגו לו. עורך דינו האזרחי, טען כי הוא מאמין שמרשו אינו מגיב כיוון שהוא מוצא את ההליך לא צודק. השופט אמר בתגובה כי הוא לא יאפשר להגנה לעצור את הדיון וכי הדיון יימשך גם ללא השתתפותו של מוחמד.

זמן מה לאחר שנפתח המשפט סירבו נציגי ההגנה להקשיב לתרגום דרך האוזניות ולמקום הובא מתורגמן עבור כל היושבים בדיון. נאשם אחר בדיון, וליד בין אטש, נקשר בעוצמה לכיסא הנאשמים לאחר שסירב לבוא לדיון. עורך דינו ביקש להסיר את אזיקיו כי הם "מכאיבים לו", והשופט אישר זאת לאחר שהובטח כי הנאשם יתנהג באופן ראוי.

החשודים נאשמים בשורת עבירות חמורות בהן: פעולות טרור, חטיפת מטוסים, קשירת קשר, רצח ופשעי מלחמה. אם הם יורשעו בכל העבירות המיוחסות להם צפויים החמישה לעמוד בפני גזר דין מוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת