סרקוזי להולנד: "אתה שקרן!"

במשך יותר משלוש שעות החליפו הנשיא סרקוזי ומועמד הסוציאליסטים הולנד מהלומות מילוליות כחלק מעימות טלוויזיוני, היחיד בינהם במהלך הבחירות לנשיאות. סרקוזי האשים את הולנד שהוא יוביל את צרפת למשבר כלכלי כמו יוון וספרד, והולנד התחייב כי אם ייבחר הוא ישנה את המגמה הכלכלית והחברתית ויהיה "נשיא הפיוס והאיחוד"

עימות סוער, ארוך ויצרי התנהל אמש בין נשיא צרפת סרקוזי לבין מועמד המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות הולנד. זהו העימות הישיר היחיד בין שני המועמדים הסופיים לנשיאות, שנערך 4 ימים לפני הסיבוב השני לנשיאות שייערך ביום ראשון.

הנשיא סרקוזי נראה עייף ועצבני במהלך העימות, בעוד שהולנד נראה נינוח יותר, אולי בשל הסקרים שמנבאים לו ניצחון בפער של עד 10% ביום ראשון. הולנד אמר כי הוא יהיה "הנשיא של הצדק, ההתחדשות והאיחוד", וטען כי סרקוזי פילג את העם הצרפתי במשך זמן ארוך מדי וניצל את המשבר הכלכלי באירופה כדי להפר את הבטחותיו.

"זה מאוד פשוט איתך: מה שאתה לא עושה זה תמיד לא אשמתך", הטיח הולנד בסרקוזי. הנשיא לא נשאר חייב והאשים אותו שוב ושוב בשקרים על המצב הכלכלי וטען שהוא מציג כאילו המצב הכלכלי טוב יותר מאשר במציאות כדי שהוא יוכל להתחייב להבטחות בלי כיסוי במהלך הקמפיין. סרקוזי הציג כמה נתונים סטטיסטיים במהלך העימות כדי להציג את הולנד כשקרן, אך הולנד לא איבד את שלוותו.

"זהו שקר, שקר, שקר!"

"מר הולנד, כאשר אתה משקר בלי בושה, האם עלי לקבל זאת?", שאל הנשיא את יריבו בתגובה לטענת הולנד כי סרקוזי תמיד מרוצה מהביצועים שלו כנשיא. "זהו שקר, שקר, שקר!" ענה לו סרקוזי בכעס. "אני רוצה ללכת אחרי צעדיה הכלכליים של גרמניה, לא אחרי הצעדים של ספרד או יוון", אמר סרקוזי והוסיף כי ממשלות סוציאליסטיות שלטו בספרד וביוון בעת התפרצות המשבר הכלכלי.

סרקוזי התגאה בקשר הטוב שיש לו כנשיא עם קנצלרית גרמניה מרקל, ואמר כי פעולתם המשותפת מנעה קטסטרופה כלכלית בגוש האירו: "אירופה התגברה על משבר החוב", הצהיר הנשיא בעימות. הולנד לא נשאר חייב: "אירופה לא התגברה על המשבר. אירופה עומדת בפני חידוש המשבר לצד קיצוצים פראיים בתקציב, זה מה שאני לא רוצה. אירופה כולה מסתכלת על הבחירות בצרפת בתקווה לשינוי מגמה".

לפי נתוני הרייטינג, כמחצית מ-44.5 מיליון מבעלי זכות הבחירה בצרפת צפו בעימות. בתי הקפה בפריז היו ריקים באופן יחסי במהלך העימות, כשבוחרים רבים העדיפו להישאר בבית לצפות בעימות, שנמשך כמעט שלוש שעות וחצי. מערכות ראשוניות של פרשנים פוליטיים בצרפת עולה כי הולנד היה זה שניצח בעימות, כשהוא סירב לאבד את קור רוחו במהלך העימות הארוך, וזאת בעוד שסרקוזי חיפש "ניצחון בנוק אאוט" כדי לסגור את הפער בסקרים עד שהצרפתים יילכו לקלפי בתחילת השבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת