מתנגד המשטר העיוור עזב את שגרירות ארה"ב - הסינים דורשים התנצלות

הסיני העיוור צ'ן גואנגצ'ן, מתנגד המשטר שנכנס לפני ימים אחרונים לשגרירות ארצות הברית בבייג'ין וביקש מקלט מדיני, עזב הבוקר מרצונו את השגרירות והגיע לבית חולים מקומי בליווי השגריר האמריקני. הסינים דורשים התנצלות על התקרית, זאת במקביל לנחיתתה של מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בבייג'ין

מתנגד המשטר הסיני צ'ן גואנג-צ'ן (רויטרס)

מתנגד המשטר הסיני העיוור צ'ן גואנג-צ'ן עזב הבוקר, מרצונו החופשי, את שגרירות ארה"ב בבירת סין בייג'ין - כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית של סין.

ברשת CNN וב"וושינגטון פוסט" דווח כי צ'ן הגיע לבית חולים מקומי בליווי השגריר האמריקני, שם זכה לטיפול רפואי על רקע מצב בריאותו המעורער, ופגש בבית החולים את  בני משפחתו.

צ'ן בן ה-36 הסובל מעיוורון מוחלט הגיע לשגרירות ארה"ב בסין לפני שישה ימים וביקש מקלט מדיני. צוות השגרירות אפשר לצ'ן להיכנס למתחם, אך עד היום לא ברור באיזה דרג התקבלה ההחלטה.

במקביל להודעה על עזיבתו של צ'ן את השגרירות, ממשלת סין גינתה את החלטת ארה"ב לאפשר לפעיל הדמוקרטי הסיני להיכנס למתחם ואף דרשה התנצלות רשמית מממשלת ארה"ב. עד היום סירבה ממשלת סין להתייחס לפרשה ולא הכירה בקיומה.

על רקע המתיחות בין וושינגטון לבייג'ין, נחתה הבוקר מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בעיר, זאת כחלק מביקור מתוכנן במהלכו תפגוש את ראשי המשטר הסיני. הפרשה העיבה על מערכת היחסים בין סין לארה"ב ואף כונתה "המבחן הגדול ביותר" של יחסי המעצמות מאז הדיכוי האלים של ההפגנות בכיכר טיאננמן ב-1989.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת