אובמה ביום השנה לחיסול בן לאדן: "חיסול אל קעידה נמצא בהישג יד"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פנה במסר לאומה מבסיס צבאי באפגניסטן והבטיח: סוף למלחמה עד 2014. " אני יודע שלאמריקנים רבים נמאס מהמלחמה, נלחמנו 8 שנים בעירק, וכעת אנו מעבירים את האחריות לאפגנים". שעות לאחר ביקורו סדרת פיצוצים הרעידה את הבירה קאבול

נשיא ארה"ב ברק אובמה פנה הלילה מאפגניסטן אל האומה האמריקנית והציג את התוכנית לסיים את המלחמה באפגניסטן. שנה לפני הבחירות, התגאה הנשיא בסיום המלחמה בעירק ובהבטחה כי ימי המלחמה חלפו, וכי ארה"ב יכולה לחסל את ארגון אל קעידה. שעות ספורות לאחר ביקור הפתע שלו במדינה - סדרת פיצוצים הרעידה את הבירה קאבול.

"היום חתמתי על הסכם היסטורי שיגדיר את היחסים בין ארה"ב לאפגניסטן", פתח הנשיא את דבריו ואמר: "האפגנים יהיו אחראים לבטחונם. זהט הסכם שיקבע יחסים הדדים בין מדינות ריבוניות, פרק חדש בו תקופת המלחמה מסתיימת ונפתח פרק חדש של שלום".

"צריך לזכור למה הגענו לכאן. כאן באפגניסטן אוסמה בן לאדן בנה בית לארגון הטרור שלו. כאן תוכננו הפיגועים שהרגו 3000 אנשים חפים מפשע. לכן לכאן יצאנו למלחמה לפני 10 שנים. המלחמה לקחה יותר זמן ממה שחשבנו. ב-2002 בן לאדן ועוזריו ברחו לפקיסטן ויצרו לארגונם מקלט שם", אמר הנשיא כשנגמ"ש צבאי שעליו תליו דגל ארה"ב נמצא מאחוריו.

שעות ספורות לאחר שעזב הנשיא האמריקני ברק אובמה את אפגניסטן נהרגו לפחות שישה בני אדם נהרגו בסדרת פיצוצים בבירת המדינה קאבול, ארגון הטליבן נטל אחריות על הפיגוע שכוון לדבריו נגד מטרות מערביות.

"חיסול אל קעידה בהישג ידנו"

"נלחמנו שמונה שנים במלחמה אחרת, בעירק", דאג אובמה לעקוץ בנאומו את קודמו בתפקיד ולייחס לעצמו שוב את הקרדיט לסיומה. "שברנו את המומנטום של הטאליבן, בנינו כוחות ביטחון אפגניים חזקים, הרגנו את המנהיגים שלהם ולפני שנה הכוחות שלנו יצאו למשימה שחיסלה את אוסמה בן לאדן. המטרה שהצבתי, להביס את אל קעידה ולחסל את האפשרות לבנות אותו מחדש היא בהישג ידינו".

בהמשך, התווה הנשיא צעדים לסיום המלחמה באפגניסטן: יצירת כוחות ביטחון אפגניים חזקים, אליהם תועבר השליטה במדינה, כשלאחר 2014 יישארו במדינה רק כוחות לאימון ולסיוע. כוחות ארה"ב ייצאו בהדרגה מהמדינה עד 2014. במקביל אובמה אמר כי "אנו בונים יחסי חברות ואמון. ההסכם היום שולח מסר לאפגנים: אתם לא תעמדו לבד. ההסכם כולל הגנה על זכויות האדם של כל האפגנים, גברים ונשים, ילדים וילדות", הדגיש.

אובמה הציע לטליבן אפשרות לחדול מהלחימה: "הבהרנו שהם יכולים לקחת חלק בעתיד המדינה אם יפסיקו את הקשר עם אל קעידה, יכבדו את החוק ויזנחו את הטרור. אנשי טליבן רבים הביעו רצון בפיוס ובשלום, הדרך לשלום מונחת בפניהם". אובמה הבהיר כי גם פקיסטן השכנה יכולה לקחת חלק מהתהליך בצורה של תפגע בריבונות או במוסדות במדינה.

"אנו צריכים מסגרת זמן נוקשה"

הנשיא התייחס ללוח הזמנים ואמר כי הוא אינו נתון לשינוי. "אנו לא רוצים לבנות מדינה בדמותה של אמריקה, מטרה כזאת תעלה הרבה כסף, תיקח הרבה זמן וחשוב מכל - תעלה בחיים רבים של אמריקנים. מטרתנו היא להרוס את אל קעידה ואנו בדרך לעשות בדיוק את זה. האפגנים רוצים להחזיר לעצמם את הריבונות שלהם ולבנות שלום מתמשך, לשם כך אנו צריכים מסגרת זמן נוקשה. אחרים שואלים למה לא נצא מייד - אם נעשה זאת ההישגים שלנו יאבדו ואל קעידה יבנה עצמו מחדש. אני לא אתן לזה לקרות".

"אני יודע שלאמריקנים רבים נמאס מהמלחמה. אני לא אאריך את המלחמה אפילו לא יום אחד מעבר למה שדרוש לביטחון הלאומי שלנו, אך אנחנו נסיים את המלחמה הזאת באחריות. עברנו עשור תחת ענני המלחמה, וכאן בשעת עליית השחר באפגניסטן אפשר לראות אור של יום חדש באופק. מלחמת עירק נגמרה ויש מסגרת זמן ברורה לסיום המלחמה באפגניסטן", אמר אובמה למצלמות.

"כשאנו יוצאים מעשור של מלחמה בחוץ לארץ וממשבר כלכלי בבית זה זמן לחדש את אמריקה, להגיד לילדים שלנו שהם יכולים לחיות חופשיים מפחד ושהם יכולים להגשים את חלומותיהם. כאן האמריקנים יצאו למשימה להגן על האזרחים ועל כבוד האדם". אובמה סיים את דבריו כשאמר "אני מאמין שכל האנשים נולדו שווים ומגיעה להם החירות להגשים את מטרתם. זהו האור שמנחה אותנו. המלחמה התחילה באפגניסטן וכאן היא תסתיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת