שנה אחרי חיסול בן לאדן: הנשיא אובמה נחת לביקור פתע באפגניסטן

ביום השנה לחיסול בן לאדן, נחת אמש במפתיע הנשיא ברק אובמה לביקור פתע באפגניסטן, במסגרתו נפגש עם מנהיג המדינה קרזאי וחתם עמו על הסכם המשך היחסים לאחר סיום המלחמה בשנת 2014. "בזכותכם עשינו משפט צדק עם אוסמה בן לאדן", אמר הנשיא אובמה לחייליו. הביקור נועד, ללא ספק, גם להשיג רווח פוליטי עבור אובמה

נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת הלילה במפתיע באפגניסטן, במטרה לכונן הסכם שיקבע את המשך טיב היחסים בין שתי המדינות לאחר סיום המלחמה ביניהן בשנת 2014. הביקור, שנשמר עד כה בסוד, מתקיים בתזמון מיוחד וסמלי ביותר: יום השנה לסוף המצוד של ארה"ב אחרי הארכי-טרוריסט אוסמה בן לאדן.

לאחר שעזב את וושינגטון במפתיע, ותחת איפול כבד על מטרת נסיעתו, נחת אובמה בשדה התעופה הצבאי בבגרם בדרכו לקאבול בירת אפגניסטן, זאת ככל הנראה במטרה להציג בפני בוחריו הפוטנציאליים את מדיניות החוץ העתידית של ארה"ב לגבי המשך היחסים עם אפגניסטן לאחר הנסיגה המתוכננת של הכוחות האמריקניים בשנת 2014.

"עשינו משפט צדק עם בן לאדן"

במסגרת ביקורו, נפגש הנשיא האמריקני עם מנהיג אפגניסטן חמיד קרזאי וחתם עמו על הסכם בין שתי המדינות. בהמשך התפנה אובמה לשאת נאום טלוויזיוני בו פירט את תוצאות המפגש בין השניים. לאחר מכן נאם מול חיילי ארה"ב, הוא שיבח את תפקידם ואמר להם "בזכותכם עשינו משפט צדק עם אוסמה בן לאדן". "לא בחרנו במלחמה הזאת", הוסיף הנשיא, "היא הגיעה אלינו ב-11 בספטמבר. בעשור של הקרבה עצרנו את המומנטום של הטאליבן והוצאנו את אל קעידה מאפגניסטן; אני גאה להיות המפקד שלכם".

עם זאת וברקע לדברים, אין ספק שהביקור החשאי נועד להשיג גם הון פוליטי עבור הנשיא אובמה במסגרת הקרב מול מיט רומני על הנשיאות. בימים האחרונים אף האשים רומני את אובמה וצוות הקמפיין שלו ב"פוליטיזציה" של החיסול, האשמה עליה הגיב אובמה בהאשמה משלו, כשאיזכר דברים שאמר רומני בשנת 2007 על כך שהיה עדיף להפציץ בפקיסטן.

"אמרתי שנלך על בן לאדן אם תהיה הזדמנות מבצעית, וכך עשיתי", אמר אובמה, ועקץ מבלי להזכיר את שמו המפורש של יריבו: "אם יש אחרים שאמרו דבר אחד, ועכשיו אומרים שהם היו עושים משהו אחר, אני אתן להם להסביר".

אובמה על רגעי החיסול: "אלה היו 40 הדקות הארוכות בחיי"

מסתבר שאף שבן לאדן עצמו היה מוטרד מהידרדרות הביצועים של ארגונו, זה לא הפריע לאל קאעידה להמשיך ולתכנן פיגועים על ספינות נוסעים ובנמלי תעופה ברחבי העולם.  כרטיס הזיכרון שנפל לידי המודיעין האמריקני חושף פרטים חדשים על אופן התכנון והביצוע של הפיגועים בשלושה בתי מלון בהודו וברכבת התחתית בלונדון.

הנשיא אובמה ומזכירת המדינה שלו נזכרים היום ברגעים המותחים בחדר המצב, בדיוק לפני שנה. "היו אלה 40 הדקות הארוכות ביותר בחיי", ציין הנשיא האמריקני. מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, סיפרה על הדקות המותחות: "אלה היו רגעים בהם הבטנו זה בזה והרגשנו כגוף אחד".

אובמה ואנשיו מבקשים לנצל, כמובן, את ההצלחה הגדולה בחיסולו של בן לאדן לטובת מערכת הבחירות, ולנגח באותה הזדמנות את מיט רומני. מנגד, זועמים הרפובליקנים על כך שאובמה מנסה לגייס את חיסולו של הארכי-טרוריסט בן לאדן לצרכיו הפוליטיים. יריבו, מיט רומני, אמר בראיון: "ברור שהייתי מקבל בדיוק את אותה ההחלטה. הניסיון להפוך את זה לעניין פוליטי ממש מאכזבת".

ומעבר לכל המחלוקות, לא במקרה חונכים דווקא היום בניו יורק את גורד השחקים החדש שמחליף את בנייני התאומים. ואף שבנייתו עדיין לא הושלמה, הוא הולך להיות הבניין הגבוה ביותר בחצי הכדור המערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת