הפרס על השבת האבידה: 120 דולר

מנקה הרחובות האירני אחמד רבאני לא האמין כשפתח את תיק המסמכים שמצא ברחוב: בתוכו היו תכשיטים, מסמכים וכרטיסי אשראי בשווי של יותר מ-570 אלף דולר. אולם, רבאני לא היסס ומיד מסר את התיק לראשות המשטרה. התקשורת המקומית כבר הכתירה אותו כגיבור, המתואר כ"דוגמא טובה לאסלאם" והעניקה לו פרס: 120 דולר

אחמד רבאני: גיבור לאומי (חדשות 2)

כך מתגמל המשטר האירני אזרחים נאמנים: סיפור שמעסיק בשבוע האחרון את האומה הפרסית הוא סיפורו של אחמד רבאני, מנקה רחובות מטהרן שמצא ביום חמישי האחרון מטמון אמיתי בזמן שאסף זבל בעירו בוז'נורד שבצפון-מזרח המדינה. "זה היה תיק בצבע חום", שחזר רבאני בן ה-39. "פתחתי אותי ובפנים מצאתי כרטיסי אשראי, תכשיטים ומסמכים יקרי ערך".

בדיעבד, הרשויות באירן העריכו ששוויו של התיק הזה כעשרה מיליארד ריאל, כ-570 אלף דולרים. רבאני לא היסס וגילה מיד אזרחות טובה: "לקחתי את זה למטה העירייה ומסרתי את זה להם", הוא שיחזר. ואכן, העירייה איתרה את בעל התיק והחזירה לו את אוצרו. ומה קיבל רבאני על טוב לבו? פרס של 120 דולר. התקשורת האירנית חישבה, שאם היה רבאני שומר לעצמו את הכסף, הוא היה יכול להפסיק לעבוד כמנקה רחוב, גם אם היה נותר חי עוד 166 שנים.

רק לאחרונה התגלו פרשיות שחיתות ענקיות בבנקים מרכזיים בטהרן, שבחלקם היו מעורבים גם אנשי שלטון, ופתאום הצעיר הזה הפך לסמל הגדול של המוסר והאיסלאם. כשהתפרסם הסיפור, חיש מהר הפך רבאני לגיבור לאומי: כל גורמי התקשורת המרכזיים ראיינו אותו, ואחד מכלי התקשורת אף בחר לראיין אותו תוך כדי נסיעה בלימוזינה - אורח החיים עליו ויתר בשל מוסריותו.

כמובן שהתקשורת האירנית, הנשלטת על ידי המדינה, בחרה להדגיש את "דתיותו" של רבאני. והאייתולות מצידם, ניצלו את המתנה שנפלה לחיקם כדי להוכיח פעם נוספת איך השיעה והמוסר הולכים להם יד ביד. ורבאני? הוא חזר לאסוף זבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת