הניאו-נאצים מתכוננים לאליפות אירופה: "לא רוצים שחורים"

הם מכנים את עצמם "חיל הרגלים של הימין", אומרים "אנחנו לא מעוניינים לראות שחקנים שחורים על המגרש" ומאיימים במלחמה - קבוצות החוליגנים של הכדורגל במזרח אירופה נערכות להפרעות סדר במהלך אליפות אירופה באוקראינה ובפולין בקיץ. צוות של עיתון "הסאן" הבריטי חדר לאחד ממחנות האימונים שלהם

בקיץ הקרוב תארח אוקראינה את משחקי אליפות אירופה בכדורגל וכמו בכל טורניר בינלאומי בסדר גודל כזה, הדאגה העיקרית של המארגנים היא סידורי האבטחה. בזמן שההתמקדות היא בעיקר על ארגוני טרור אסלאמי, במקרה של אוקראינה עשויה להתעורר מחדש תופעת החוליגנים - עם תפנית קלה בעלילה המסורתית.

תופעת החוליגניזם, בעיקר במזרח אירופה, הולכת יד ביד עם ארגונים ניאו-נאציים ושנאת זרים. צוות צילום של עיתון ה"סאן" הבריטי הגיע השבוע לאוקראינה כדי לראות מקרוב את מחנה האימונים של אחת מקבוצות הימין הקיצוני בפעולה.

ראשי הארגון, שקורא לעצמו "הפטריוטים של אוקראינה", היו משוכנעים שהכתב וצוות הצילום הגיעו כדי לעשות כתבה אוהדת ולהפיץ את מסר הגזענות לעמיתים ברחבי העולם. לכן, הם הרגישו חופשיים לחשוף בפני העיתונאי את היעד הבא: משחקי אליפות אירופה בכדורגל, שייערכו באוקראינה ופולין בחודש יוני.

חיל הרגלים של הימין הקיצוני

"כמובן שנשרוק בוז לשחקנים השחורים שלכם" (הכוונה לשחקנים כהי העור בנבחרת בריטניה), נאמר במחנה האימונים. אנשי הארגון סיפרו שקבוצות האוהדים החוליגנים הן "חייל הרגלים" של הימין הקיצוני במדינה ושהן נאמנות לאידיאל הגזעני ומתנגדות באופן נחרץ לכל הזרים באשר הם.

"הפטריוטים" הם רק קבוצה אחת מני רבות במדינה. מספר חבריה עולה על 3,000 פעילים ועיקר הפעילות, כך מספרים "המפקדים", מתרחשת במגרשי הכדורגל. "יש לנו רשת שלמה של אוהדי כדורגל, בכל הערים ושל כל הקבוצות בליגה המקומית", אומר דמיטרו סמצ'וק ,אחד המפקדים במחנה האימונים, "הם נאמנים מאוד לאידיאל הניאו-נאצי כך שבשיחת טלפון אחת אנחנו יכולים להתחיל מלחמה של ממש".

"לא רוצים לראות שחורים"

"טורניר היורו הקרוב הוא יעד משמעותי מבחינת הימין הקיצוני במדינה, אנחנו לא מעוניינים לראות שחקנים שחורים על המגרש", מספר אחד החניכים, "זהו טורניר אירופי ולא ניתן לשחורים מאפריקה להגיע אלינו הביתה". הוא הסביר שנבחרות רבות כמו בריטניה וצרפת מבוססות על בני מהגרים מאפריקה ולא על "אירופים טהורים", כהגדרתו.

האוהדים במחנה הזה עוברים הכשרה קרבית לכל דבר ועניין. הם מתאמנים בירי בנשק קל, לוחמה עירונית וקרב מגע עם מקלות וסכינים. הקבוצה הזו היא רק אחת מני רבות באוקראינה ובפולין, ובהיעדר כוח משטרה מסיבי ודומיננטי, שחסר לעיתים במדינות מזרח אירופה, המארגנים עלולים למצוא עצמם בבעיה רצינית.

לצפייה בכתבת הווידאו של "הסאן" על מחנה האימונים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת