אירן תחדש המו"מ עם סוכנות הגרעין

האם פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית ישובו בקרוב לבחון את מתקני הגרעין באירן? שגריר אירן בסבא"א הכריז כי המו"מ בין הצדדים יחודש באמצע חודש מאי. דיפלומטים במערב טוענים כי אירן מסרבת לדרישה העיקרית - פיקוח על המתקן הצבאי בפרצ'ין. במקביל רמז שר החוץ הרוסי כי רוסיה תתנגד לסנקציות נוספות על אירן

הפקחים ישובו לעבודתם? כור גרעיני באירן (רויטרס)

אירן תחדש את המו"מ עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בעוד כשבועיים בווינה, כך הודיע שגריר אירן לסבא"א עלי אסגר סולטנייה. עם זאת, דיפלומטים מערבים טוענים כי אירן מסרבת עדיין לדרישה העיקרית של האו"ם - לאפשר לפקחים לבקר במתקן הצבאי בפרצ'ין.

"בעקבות מו"מ עם הסוכנות בנוגע למסגרת ולאופן שבו יש לפתור את השאלות בנוגע תוכנית הגרעין, הוחלט כי סבב השיחות הבא ייערך במשרדי הסוכנות בווינה ב-13-14 במאי", צוטט סולטנייה בסוכנות הידיעות האירנית IRNA. בסבא"א סירבו לאשר את הדיווח בדבר לוחות הזמנים שסיפק סולטנייה.

"ההחלטה מוכיחה שוב את נחישותה של אירן לשתף פעולה עם הסוכנות, מאשרת כי הטענות נגדה הן חסרות בסיס ומראה כי תוכנית הגרעין של אירן מיועדת לצרכים אזרחיים בלבד", אמר סולטנייה.

רוסיה לא תתמוך בסנקציות נוספות על אירן

במקביל רמז אתמול שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי רוסיה לא תתמוך בסבב סנקציות נוסף על אירן. "הסנקציות רק מחזקות את האנשים באירן שבטוחים כי המערב לא מעוניין בפתרון הבעיות אלא בשינוי המשטר", אמר.

"אם אירן תפעל לעמוד בדרישות מועצת הביטחון - נניח בכך שלא תעלה את מספר הצנטריפוגות שלה - בתגובה יש להקפיא חלק מהסנקציות", הוסיף.

לברוב התייחס גם לאמברגו הנפט שהטילה אירופה על אירן, ושצפוי להיכנס לתוקפו בחודש יולי וטען כי המהלך יפגע במדינות האיחוד: "האיחוד האירופי מתנגד לייבוא נפא מאירן, למרות שמדינות רבות בו תלויות בנפט הזה", אמר בריאיון לערוץ טלוויזיה ברוסיה.

"אירן לא מאפשרת גישה למתקן בפרצ'ין"

סבב השיחות הקודם בין אירן לבין סבא"א הסתיים במבוי סתום בתחילת פברואר השנה, כשצוות פקחים של סבא"א שביקר באירן טען כי הממשל מסרב באופן שיטתי לאפשר לו לבדוק את המתקן הצבאי בפרצ'ין.

בסוכנות אמרו כי בידיהם מידע המצביע על כך שבמקום נערכו ניסויים במודל ליצירת ראש נפץ גרעיני. בדוח של סבא"א שהתפרסם בסוף חודש פברואר נכתב כי "מוסיפות להיות לנו דאגות מהותיות בנוגע לאפשרות של מימד צבאי בתוכנית הגרעין של אירן".

בנוסף לחידוש המו"מ עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, טהרן קיימה לאחרונה סבב שיחות עם שש המעצמות הגדולות (סין, רוסיה, ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה) באיסטנבול. הצדדים צפויים לשוב ולהיוועד ב-23 במאי בבגדד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת