פאנטה: מקווה שגנץ צודק והנהגת אירן רציונאלית

שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה הגיב הלילה לדברי הרמטכ"ל גנץ, לפיהם ההנהגה באירן היא רציונאלית, ואמר כי הוא מקווה שהדברים נכונים. פאנטה התייחס להערכת גנץ, כי האירנים יחליטו בסופו של דבר לא לבנות פצצה גרעינית ואמר: "אין לי מידע שמצביע על כך שהאירנים קיבלו החלטה כזאת". ביידן: "עשינו הכל חוץ מלתקוף"

פאנטה: "מקווה שגנץ צודק" (AP)

ארה"ב מתייחסת בזהירות להערכותיו של הרמטכ"ל בני גנץ, לפיהן ההנהגה באירן היא רציונאלית ותחליט שלא לפתח נשק גרעיני. שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה התייחס הלילה לדברי גנץ והביע תקווה שהם נכונים.

"אני מקווה שהוא צודק ושהוא יודע יותר ממני", צוטט פאנטה בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, בהתייחסו לריאיון שהעניק הרמטכ"ל לעיתון "הארץ" מוקדם יותר השבוע. "אין לי שום מידע ספציפי שמצביע על כך שהאירנים קיבלו החלטה כזאת או אחרת", אמר לכתבים בסנטיאגו, בתום פגישה עם שר ההגנה של צ'ילה. "אני רוצה לקוות שבגלל ההנהגה של ארה"ב, של הקהילה הבינלאומית ושל ישראל, האירנים יכולים להגיע להחלטה הנכונה", הוסיף.

בנאום באוניברסיטת ניו יורק, התייחס סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לאיום האירני. "עשינו הכל חוץ מלפתוח במלחמה נגד אירן", אמר ביידן בתגובה לדבריו של מיט רומני על מדיניות אובמה בנושא. "אמריקה יכולה להיות חכמה וחזקה ביחד".

"ההנהגה האירנית מורכבת מאנשים רציונאליים"

מוקדם יותר השבוע העריך גנץ כי בסופו של דבר, האירנים יחליטו שלא לפתח נשק גרעיני. בראיון שהעניק לעיתון "הארץ", אמר גנץ כי ברגע האמת, יבין המנהיג הרוחני של אירן עלי חמינאי כי לפיתוח הנשק תהיינה השלכות קשות כנגד מדינתו - ולכן יחליט להימנע מייצור הפצצה.

"החלופה הצבאית היא האחרונה בסדר הזמנים של החלופות", אמר גנץ לעיתון, "אבל הראשונה בקרדביליות שלה. אם לא תהיה אמינה לא תהיה לה משמעות. אנחנו מכינים אותה בצורה אמינה. זה תפקידי כאיש צבא".

בנוגע לשיתוף הפעולה עם האמריקנים בנושא האירני, אמר גנץ: "אנחנו משוחחים הרבה מאוד עם האמריקנים. זה לא ברמה של דיון, שבו אני רוצה משהו קונקרטי ו(רמטכ"ל צבא ארה"ב) אוסר עליי. אנחנו שותפים", והוסיף: "אבל אמריקה מסתכלת על אמריקה וישראל על ישראל".

בשורה התחתונה, מעריך גנץ כי האירנים לא ייצרו נשק גרעיני: "(אירן) עוד לא החליטה אם ללכת את המייל הנוסף. התכנית פגיעה מדי בראייתה. אם המנהיג הרוחני ירצה, הוא יתקדם להשגת פצצה גרעינית, אבל באמצע צריכה עוד ליפול החלטה. היא תיפול אם חמינאי יעריך שהוא חסין מתגובה. לדעתי, הוא יעשה טעות אדירה אם יעשה זאת, ואני לא חושב שירצה לעשות את המייל הנוסף.

אני חושב שההנהגה האירנית מורכבת מאנשים רציונאליים. אבל אני מסכים שיכולת כזו בידי פונדמנטליסטים איסלאמיים, שעשויים ברגעים מסוימים לעשות חשבונות אחרים, זה דבר מסוכן", דברי הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת