ראש ה-CIA: "שיטות החקירה היו יעילות"

אחרי שהסנאט האמריקני חשף בדוח את שיטות החקירה הברוטליות של חשודים בפעילות טרור, טען ראש הסוכנות החשאית ג'ון ברנן כי הן "היו יעילות בפשיטה שהובילה לחיסול בן לאדן"

"חקירה ברוטאלית ולא יעילה" (רויטרס)

ראש הסוכנות החשאית האמריקנית (CIA) ג'ון ברנן הגן הערב (חמישי) על שיטות החקירה הברוטליות שנחשפו בדוח שפרסם הסנאט האמריקני שלשום. לטענתו, "השיטות היו יעילות בפשיטה שהובילה לחיסולו של אוסאמה בן לאדן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העצירים שנחקרו בשיטות החקירה הללו סיפקו מידע חשוב למבצע החיסול", אמר ברנאן. עם זאת, לצד דברים אלה הוא הודה כי חלק מאנשי הארגון "חרגו מסמכותם", כלשונו. "כשלנו בכך שלא העמדנו את אותם אנשים בפני מעשיהם". כמו כן הודה ברנאן שחלק ממעשי הארגון היו בלתי חוקיים כשדובר באנשים שהיו חשודים בפעילות טרור וכי חלק מהמידע שהושג באמצעות שיטות החקירה הללו לא היה מועיל.

הדוח המיוחד שפרסם הסנאט האמריקני מתח ביקורת חריפה על שיטות החקירה של סוכנות הביון המרכזית במדינה. על פי הדוח, החקירות שבוצעו לחשודים אחרי פיגועי 11 בספטמבר היו חסרות ערך מודיעיני וברוטאליות בהרבה ממה שנמסר לקונגרס ולציבור.

מתקן הכליאה גואנטנמו ביי (רויטרס)

מהדוח עולה כי שיטות החקירה האגרסיביות שבהן עשו שימוש סוכני הארגון מעולם לא הובילו למידע מודיעיני על "פצצה מתקתקת" - הנוסח שבו משתמשים ב-CIA כדי להצדיק את החקירות. למעשה, במקרים מסוימים החקירות אף הזיקו למטרה.

"מסקנתי היא שעצורי ה-CIA עברו עינויים", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין - ראש ועדת המודיעין בסנאט האמריקני. במסגרת הדוח נחקרה החזקתם וחקירתם של 119 חשודים מחוץ לשטח ארצות הברית תחת ממשל בוש. "שיטות החקירה לא היו מספקות והיו פגומות באופן יסודי", נכתב בדוח.