נשיא ליבריה אשם בפשעים נגד האנושות

בית הדין הבינלאומי בהאג קבע כי נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור אשם בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. טיילור הורשע בסיוע ובמימון של קבוצות מורדים שביצעו מעשי טבח, אונס ושעבוד מיני בסיירה לאון השכנה. זו הפעם הראשונה מאז משפטי נירנברג שבית הדין יגזור את דינו של ראש מדינה לשעבר

בפסיקה היסטורית, בית הדין הבינלאומי הרשיע היום את נשיאה לשעבר של ליבריה צ'רלס טיילור, בסיוע לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. טיילור הורשע בעקבות סיועו לקבוצות מורדים אכזריות במדינת סיירה לאון, בתמורה ליהלומי דמים. מדובר בראש המדינה הראשון שהורשע בבית דין בינלאומי מאז משפטי נירנברג בתום מלחמת העולם השנייה.

שופט בית המשפט הבינלאומי ריצ'ארד לוסיק אמר כי טיילור בן ה-64, מנהיג צבאי שהפך לנשיא, סיפק נשק, תחמושת, אמצעי תקשורת וסיוע בתכנון למורדים האחראים לאינספור זוועות במלחמת האזרחים בסיירה לאון, שארעה בין השנים 1991 ל-2002. לדברי השופט, התמיכה שהעניק טיילור למורדים הייתה "משמעותית וממושכת".

טיילור עמד בבית הדין ולא הראה כל רגש בזמן שהשופט אמר כי הוא אשם בסיוע למעשי זוועה של טרור, רצח, אונס ואימון ילדים-חיילים. גזר הדין יינתן ב-16 במאי ואת עונשו ירצה הנשיא לשעבר בבריטניה. למרות שהורשע בסיוע למורדים, בית המשפט זיכה אותו מאחריות ישירה למעשיהם, משום שהוכח בבית הדין כי לא הייתה לו שליטה במעשים עצמם.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת