צרפת: נאבקים על קול הימין הקיצוני

מרין לה פן הצליחה לזכות בקולם של חמישית מהמצביעים בצרפת. עכשיו, בסיבוב השני, הקולות האלה עומדים על מדף הבוחרים. המועמדים נאבקים ביניהם על הלב של מצביעי הימין, או לפחות על פנקס הבוחרים

ניקולא סרקוזי ופנסואה הולנד (רויטרס)

בשלב האחרון של המירוץ לנשיאות צרפת, מנסים שני המתמודדים שנותרו בבחירות להגיע ללבם, או לפנקס הבוחרים, של חמישית מתושבי המדינה, אלו שתמכו במועמדת מפלגת הימין: מרין לה פן. שני המועמדים, פרנסואה הולנד הסוציאליסט וניקולא סרקוזי, הנשיא המכהן השמרן, מתרכזים בנושאים הכלכליים כדי לגייס עוד תומכים.

סרקוזי אמר בנאום מול תומכים: "אני פונה לאיש הקטן, לחייל הפשוט, לאנשים בפרוורים, לפנסיונרים. אתם פוחדים, אני שומע אתכם". הסיבוב השני לבחירות שייערך ב-6 במאי, עשוי להיות הקרב האחרון של סרקוזי הפוליטי.

ממה מצביעיה של לה פן חוששים יותר?

על פי סקרים שהתפרסמו היום בתקשורת הצרפתית, סרקוזי מפגר בסקרים, אבל בהפרש קטן בלבד מאחורי הולנד. מדובר, כך נראה, בהפרש שניתן לצמצם בעזרת תמיכה של עוד מצביעים משורות הימין, אבל במהלך הקמפיין שלה, אמרה מרין לה פן שסרקוזי "מפוחד" בנושא ההגירה, שבגללו ביטחונם האישי של תושבי צרפת הידרדר. היא גם תלתה בו האשמות בנושא המצב הכלכלי. בנאום "הניצחון" שנשאה לאחר הפסדה אמרה לה פן שהיא מתכוונת להיות הקול המרכזי באופוזיציה הצרפתית.

למועמד הסוציאליסט פרנסואה הולנד, שעמדותיו רחוקות מאוד מעמדותיהם של מצביעי הימין, העבודה קשה עוד יותר מזו של הנשיא. "אני צריך עכשיו לשכנע את מצביעי החזית הלאומית", אמר בריאיון לעיתון המזוהה עם השמאל. "אלו מצביעים שסובלים, עובדי משרד, בעלי מלאכה, ועובדי הצווארון הכחול שמרגשים שהממשל נטש אותם". הולנד סבור שחלק מהמצביעים שתמכו במרין לה פן מביעים תסכול מהתנהלותה של צרפת מול האיחוד האירופי: "הם רוצים להעניש את סרקוזי יותר מכל דבר אחר", אמר הולנד שמוביל בסקרים ונראה כאיש שעשוי להחליף אותו באליזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת