דיווח: "משמרות המהפכה הציעו להקפיא העשרת האורניום"

כלי תקשורת ערביים מדווחים על פאניקה בצמרת ההנהגה של הרפובליקה האסלאמית, בעקבות פנייה שהועברה מצד קצינים בכירים במשמרות המהפכה למנהיג הרוחני עלי חמנאי, בדרישה לשקול הפסקת העשרת האורניום – כדי להביא להקלה בסנקציות. "הסנקציות מוכיחות יעילותן", דווח. שר החוץ האירני: "ישראל לא תתקוף, היא מבלפת"

אחד ממתקני הגרעין באירן (חדשות 2)

מחלוקת קשה בשורות המשטר האירני, בנוגע להמשך פעילות תכנית הגרעין: גורמים בטהרן אומרים כי קצינים בכירים בארגון "משמרות המהפכה" העבירו לאחרונה הצעה רשמית למנהיג הרוחני עלי חמנאי, הקוראת להפסיק את העשרת האורניום - וזאת מחשש להשלכות כשלון שיחות הגרעין בין אירן למערב, כך מדווחים כלי תקשורת ערביים.

על פי הדיווחים, אירן אף עשויה להכריז על כוונתה להיענות לדרישות המערב בסבב השיחות הקרובות, שצפויות להיערך בחודש הבא בבגדד, ולהקפיא את המשך תהליך העשרת האורניום לרמה של 20%.

"משמרות המהפכה ניצבות בפני בעיות בשמירה על קרנות הארגון והתכניות הכלכליות", דווח בכלי התקשורת הערביים. "הסנקציות הכלכליות המוטלות על אירן מוכיחות את יעילותן, ופגעו ביישום הפרויקטים של משמרות המהפכה. הן גרמו לקצינים בכירים בארגון לבחון מחדש את המצב הקיים".

ואולם, על פי חלק מהדיווחים, בכירים רבים במשטר האייתולות עדיין דבקים בהחלטתם שלא להפסיק את העשרת האורניום.

"האיום הישראלי הוא בלוף"

בינתיים, נראה שברפובליקה האסלאמית לא לוקחים ברצינות את איומי ישראל לפעול בכל מחיר נגד תכנית הגרעין הצבאית של אירן. שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי, המבקר בימים אלו בתוניסיה, התייחס לאיומי ישראל וכינה אותם כ"דיבורים ריקים מתוכן". "ישראל מבלפת", אמר סאלהי וציין כי הוא אופטימי לקראת סבב השיחות הצפויות בבגדד.

כלי תקשורת בטהרן מדווחים כי סאלהי הדגיש בפני מארחיו התוניסאים את חשיבות שיתוף הפעולה בין המדינות. "אירן מוכנה לייצא את הניסיון העשיר שלה במספר תחומים, לרבות בתחום אכיפת החוק, לידי האחים בתוניסיה", דווח. במהלך הביקור, מנסה אירן לקדם גם את האינטרסים הכלכליים עם תוניסיה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת