צרפת: סרקוזי והולנד בסיבוב השני; הולנד ניצח בפער זעום

הנשיא ניקולה סרקוזי ויריבו יו"ר המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד יתמודדו ראש בראש על נשיאות צרפת בסיבוב השני בעוד שבועיים - כך עולה מתוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת. הולנד ניצח עם 28.6 אחוזים לעומת 27.1% לסרקוזי. המנצחת הגדולה - ראש מפלגת הימין הקיצוני מרין לה פן שהשיגה 18% מהקולות

הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי ויריבו פרנסואה הולנד יתמודדו בעוד שבועיים בסיבוב השני על נשיאות צרפת, אולם התוצאות המפתיעות באמת הן הישג השיא של מועמדת מפלגת הימין הקיצוני, מרין לה פן, שגרפה 18 אחוזים מקולות המצביעים.

מועמד המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות, פרנסואה הולנד, ניצח בסיבוב הראשון בפער זעום עם 28.6 אחוזים מהקולות, זאת לעומת 27.1 אחוזים לנשיא סרקוזי. משמעות התוצאות היא שהולנד וסרקוזי עולים שניהם לסיבוב הבא שיתקיים ב-6 במאי, שיקבע סופית את המנצח במירוץ. לאורך ההיסטוריה של צרפת, הנשיא המכהן זוכה בדרך כלל לניצחון בסיבוב הראשון, מה שמגדיל את עוצמת ההפסד של סרקוזי היום.

את המקום השלישי, שהפך במידה לא מבוטלת למקום המעניין של היום, כבשה בסערה מרין לה פן השעומדת בראש מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית". על פי סקר של מכון המדגמים הצרפתי, מפלגת הימין הפתיעה עם 18 אחוזי תמיכה. מדובר בשיא של כל הזמנים במספר הבוחרים למפלגת הימין. בשיאו, אביה ז'אן מארי לה פן הצליח להשיג רק 16.8 אחוזי תמיכה בבחירות של 2002, אז עלה לסיבוב השני לצד הנשיא שיראק שגם ניצח בפער עצום. לה פן האב בירך הערב את בתו עם פרסום תוצאות המדגם, ואמר לרשת הטלוויזיה פראנס 2: "אני מאד גאה בה".

"בכבוד וגאווה אני גאה להגיד - זו רק ההתחלה עבור אלו שרוצים להגן על האומה הצרפתית, הקרב על צרפת רק התחיל. מעכשיו , כלום לא יהיה אותו הדבר ", קראה לה פן מול מאות אוהדיה בפריז עם פרסום תוצאות המדגמים. "אנחנו האופוזיציה היחידה שתישאר לליברלים מהשמאל. על אדמתנו - חוואים, עובדים, סוחרים וכל מי שסובל - מיליון צרפתים עכשיו מתחילים להיאבק. זה הזמן שלנו, כל הכבוד - תודה לכולכם".

ז'אן לוק מלנשון, מועמד השמאל הרדיקלי, המפלגה הקומוניסטית ובנות בריתה, הצליח לגייס רק 11.1 אחוזי תמיכה, ופרסואה בירו זכה ל-.9.1 אחוזים בלבד מהקולות. בירו, מועמד מפלגת המרכז הליברלית שהפסיד יותר ממחצית הקולות שהיו לו, אמר כי "אלו לא התוצאות שרצינו, אני מודאג מהתוצאות. עליית הימין הקיצוני היא רק סימן למשברים החברתיים והכלכליים שלנו".

פרנסואה הולנד. ניצחון בסיבוב הראשון (AP)

לאחר פרסום תוצאות המדגמים נאם המנצח, פרנסואה הולנד, אל מול קהל תומכיו. "חבריי הצרפתים שעבדו כל כך קשה בבחירות האלה, כמה עובדות עולות מהתוצאות: הראשונה, אני הראשון בסיבוב הראשון. אני רוצה להודות לכל הבוחרים. אני מתכונן להפוך את המדינה לפוריה יותר, להגן על התעשיה , לשפר את חייהם של העובדים... אני במקום הטוב ביותר שממנו ניתן להיות נשיא הרפובליקה".

"העובדה השניה שעליה אנו צריכים לדבר היא על כך שההנהגה הלא אחראית של הנשיא הנוכחי הביאה לעלייה מדאיגה של הימין הקיצוני", קרא הולנד בכינוס בעיירה טול. "אני המנהיג שיביא את השינוי לכל החברה - לירוקים, לשמאל , לקומוניסטים שהביעו בי תמיכה הערב (מלונשון קרא לתמוך בהולנד בסיבוב הבא). אני אחזיר את המשרות ואת העבודה לאירופה כולה . עכשיו הדברים הם בידיים שלכם, אמשיך להפגש אתכם ולבקש ממכם לתת לי להנהיג את המדינה הזו.

ואילו סרקוזי, שהמשך נשיאותו בצרפת נמצאת בסכנה מוחשית, אמר לתומכיו כי "80 אחוזים שהצביעו, עשו זאת מתוך כעס ודאגה להגירה ולביטחון. בעולם שלנו, שנע כה מהר – השמירה על אורחות החיים, זה מה שעומד במרכז".

"אני דורש עימות ישיר עם המועמדים האחרים. האמינו לי, אתן את כל האנרגיה שיש בי", קרא סרקוזי. "לא אתן לצרפת להיסחף לסערות שבמדינות אירופה השכנות. אנו יכולים לגשת לסיבוב השני בביטחון. אני פונה לכל הצרפתים שאוהבים את המדינה להתאחד ולהצטרף אליי. תחי צרפת!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת