פריצת דרך בחקירת היעלמות הילד איתן פץ?

ב-1979 רעשה התקשורת האמריקנית, עם היעלמותו המסתורית של ילד בן שש בשכונת הסוהו בניו יורק, כשהיה בדרכו לבית הספר. בניגוד לדרכן של חקירות נעדרים אחרות, זו סירבה לגווע - וצוות מיוחד של חוקרים עובד עליה עד היום. כעת נחקר מרתף של שכנו של פץ, שנאטם ברצפת בטון לאחר ההיעלמות

איתן פץ. פריצת דרך? (רויטרס)

חקירת היעלמותו של איתן פץ בן השש בארה"ב נמשכת כבר יותר משלושה עשורים. החוקרים בדקו כל מילימטר בביתו שבניו יורק, מהגג ועד המרתף, והחקירות הבינלאומיות נעו מישראל ועד אמריקה הליטינית. איש לא הואשם והילד הקטן עם השיער החום והשיניים שבולטות בחן ילדותי - הוגדר כמת בשנת 2001.

אולם השבוע, אחרי יותר מעשור של שקט מצד משפחתו, מקרה ההיעלמות המסתורי קם לתחייה. כלב גישוש משטרתי הצליח להריח משהו חשוד במרתף באותו הרחוב שבו גר הילד, שנראה לאחרונה לפני 32 שנים. החוקרים מיהרו ולמרות שעדיין לא פרסמו רשמית את הממצאים, בני המשפחה מקווים שיקבלו בקרוב תשובה לשאלה שמטרידה אותם עשורים - מה קרה לאיתן?

"אנשי המשטרה תמיד מגלים אופטימיות זהירה", אמר טים פלאנלי דובר ה-FBI בניו יורק, "אבל זה כיוון אחד מרבים", הודה. "במהלך השנים, היו כמה דיווחים כאלה", מזכירים בסוכנות הידיעות AP. איתן נעלם במאי 1979, כשהלך לכיוון תחנת האיסוף של ההסעה לבית הספר, מרחק של שני בניינים מביתו בשכונת סוהו שבמנהטן, ניו יורק.

חוזה ראמוס ממשיך להכחיש קשר

הסוהו, היום שכונה יוקרתית, נראתה אז אחרת והייתה שכונת עובדים. מאות מהתושבים התגייסו כדי לנסות למצוא את איתן. תמונתו פורסמה בכל מקום, ברחובות, על קרטוני החלב ובכניסה לחנויות. "אף אחד לא הצליח להבין איך זה יכול לקרות, אז הרגשנו כל כך בטוחים, זו הייתה קהילה קטנה", אמרה סנדי ווגה, בת גילו של איתן שגדלה באותה השכונה. "חשבנו שמישהו מבחוץ חטף אותו, לא מישהו מכאן".

שכנה אחרת מספרת לסוכנויות הידיעות כיצד המשטרה חקרה אז את כל השכנים ואיך היא סיפרה שאיתן ואחותה שיחקו בדיוק במקום - במרתף, שבו המשטרה מתרכזת עכשיו. אבל השכנה מדגישה שאין לה ולא היה לה שום מידע שיכול היה לסייע למשטרה. הוריו של איתן, סטן וג'ולי, הציעו פרס של 25 אלף דולרים לכל מי שיספק מידע שיסייע לגלות מה עלה בגורלו של בנם. ב-1986 מדינת ישראל הצטרפה לפתע לפרשה, כשהמשטרה קיבלה מידע לפיו ילד דומה מאוד לאיתן נמצא במזרח התיכון. תמונת הילד הופצה במהרה גם כאן - אך החיפושים העלו חרס.

שם נוסף שנקשר להיעלמות הוא חוזה ראמוס, חבר של מי שהייתה השמרטפית של איתן. בתיקו נמצאה תמונה של ילד קטן בלונדיני והוא נחשד בפדופיליה, אבל המשטרה לא מצאה הוכחה לאישומים וחוזה שוחרר. חקירת היעלמות, כמו חקירות מקרי רצח, בדרך כלל מקבלות את התווית "קר" אחרי שישה חודשים. הן לא נסגרות, אבל לא מקבלות את אותה תשומת הלב. במקרה הזה, במהלך שלושת העשורים, 10 בלשים התגייסו כדי לנסות ולמצוא פתרון; חלקם כבר פרשו והם מספרים היום כי לדעתם ראמוס , שיושב עכשיו בכלא בגלל שהתעלל מינית בילד בן 8, הוא זה שרצח את איתן. אבל ראמוס - מכחיש.

רצפת הבטון שסגרה את המרתף המסתורי

סטן, אביו של איתן, שלא פסק להאמין שהילד בחיים ואולי עוד ישוב, לא שינה את מספר הטלפון ולא עזב את הבית בו התגורר ב-1979, למקרה שאיתן יחזור. כשאיתן הוגדר כמת, תבעה המשפחה את ראמוס בבית דין אזרחי, שמצא כי הוא אכן אחראי להיעלמותו של איתן - אבל להחלטה הזו אין שיניים, מפני שאין מספיק מידע כדי להביא את ראמוס לפני בית דין פלילי.

ראמוס עומד להשתחרר מהכלא במהלך ששת החודשים הקרובים. המשטרה חידשה את החיפושים בשכונת סוהו. המרתף שבו מתרכזת החקירה עכשיו היה שייך בעבר לקבלן שיפוצים בשם עתניאל מילר. הוא נחקר כבר ב-1980 אבל לא הוזכר כחשוד אפשרי. עכשיו, אחרי שהמשטרה גלתה רצפת בטון חשודה בבית בו עבד, שמו בולט ברשימת החשודים. בשכונה כבר גזרו את דינו. "אני לא יכולה להאמין", אמרה קאס קולינס, אחת השכנות. "הוא תמיד היה בסביבה, הוא שיפץ את הבתים של כולנו, הילדים היו סביבו כל הזמן, זה מזעזע".

המרתף, על פי מקור אנונימי, נעלם מתחת לרצפת הבטון ב-1979 ועכשיו נפתח מחדש. משפחת פץ ועשרות אנשי משטרה מקווים שמה שיימצא מתחת לרצפת הבטון - יסגור את הפרשה הזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת