פרשן בריטי במאמר הסתה: "נתניהו מטורף כמו רוצח הנערים הנורווגי"

אלן הארט מתח לא אחת ביקורת נוקבת על מדיניותה של ירושלים, אבל נראה כי חצה את הקווים האדומים כשערך השוואה בין אנדרס ברייויק לבין ראש ממשלת ישראל. "תחושת הקורבן העבירה אותו על דעתו", הוא הסביר במסמך שפרסם במערכת שבה חברים גם אורי אבנרי ופרופ' מאוניברסיטת בן-גוריון

אנדרס ברייויק. הסתה פרועה (רויטרס)

לא מעט ביקורת נשמעת ברחבי העולם על מדיניותה של ישראל, אבל מזו שהפנה פרשן לשעבר ברשת BBC הבריטית אלן הארט עולה ריח רע ביותר: הוא פרסם היום מאמר שנשא את הכותרת: "מה משותף לנתניהו ולברייויק?" - שבו הצביע על נקודות הדמיון הקיימות, לראייתו, בין ראש הממשלה לבין לא אחר מאשר פעיל הימין הקיצוני הנורווגי שטבח אשתקד ב-93 בני נוער ועומד בימים אלו לדין.

"ראוי תחילה לפרט מה אינו משותף בין השניים", כתב הפרשן הבריטי בפתח המאמר - שנראה כמסמך שטנה של ממש. "נגד ברייויק מתנהל בימים אלו משפט שבו הוא מואשם בירי רצחני שביצע בקיץ האחרון. הוא הודה במיוחס לו ואפילו התפאר במה שעשה - אך בניגוד לו, מכחיש נתניהו את פשעי הציונות".

על המשותף לכאורה בין האישים הסביר כי "שניהם חיים בעולמות דמיוניים פרי יצירתם, וממלמלים את השטויות מבית היוצר של הימין הקיצוני. ברייויק אמר כי במעשיו היה מונע מחששו מפני שינויים שיתרחשו בנורווגיה בעקבות 'השתלטות איסלאמית' של המהגרים על המדינה, איוולת דומה לזו של נתניהו - שטוען כי הוא פועל מחשש שישראל נתונה לסכנת השמדה".

שותפים לדרך: פעילי שמאל קיצוני מישראל

בהמשך, הצביע הארט על מכנה משותף נוסף שקיים, לראייתו, בין רוצח ההמונים לבין ראש ממשלת ישראל - מה שהגדיר בלשונו: "תחושת הקורבן שהעבירה את האישים על דעתם". כדי להמחיש את המצב, ציטט התייחסות של ראש אמ"ן בשנות ה-50, יהושפט הרכבי, למשא-ומתן שהתנהל בימי מלחמת העולם השנייה בין ראשי התנועה הציונית לבין הנאצים. הרכבי אמר שעל אירועי אותם הימים "להיות תמרור אזהרה עבורנו באשר לצעדים הקיצוניים שאנו עלולים לנקוט ברגעי מצוקה ולתוצאות שאותו הטירוף צפוי לגרום".

הארט חתם את המאמר בקביעה ש"ראינו כולנו את התוצאות הקשות שגרם ברייויק, בעוד שבאשר לטירוף של נתניהו - ניתן רק לשער מהי הדרך שלאורכה הוא מצעיד את ישראל שלו. לפי מה שנראה כרגע, צפוי אסון. השאלה היא האם יביא הדבר לסופו של המפעל הציוני, לתוהו ובוהו במזרח התיכון או למכה לעולם כולו".

המאמר פורסם, בין היתר, באתר "רדרס" - שהארט נמנה על חברי המערכת הכותבים בו, לצד ישראלים וישראלים לשעבר כמו פעיל השמאל אורי אבנרי,  גלעד עצמון - יורד המתגורר בלונדון שבמאמריו והתבטאויותיו טען כי "ישראל גרועה מגרמניה הנאצית", וכן הפרופ' נווה גורדון מאוניברסיטת בן-גוריון שטוען במאמריו כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת