אובמה בטקס יום הזיכרון לשואה: "'לא עוד' אינה רק סיסמה"

התייחסות לאיום האירני גם בטקסי יום השואה בארצות הברית אתמול: הנשיא ברק אובמה אמר ש"לעולם לא עוד" איננה רק סיסמה ריקה בהודעה מיוחדת שפרסם לציון יום השואה. טקסים ממלכתיים, בנוכחות ניצולי שואה התקיימו אמש גם בגבעת הקפיטול בוושינגטון. שר ההגנה האמריקני פאנטה בטיח שם כי ארצו תעשה הכל כדי למנוע שואה נוספת

יום הזיכרון לשואה צוין אתמול בוושינגטון, בצל העימות המתעצם עם איראן בגין מאמציה לפתח נשק גרעיני. התבטאויות של בכירים בממשל הזכירו לא רק את העבר אלא גם את מחויבות ארצות הברית למנוע הישנותה של זוועת השואה. "צריך לעשות כל דבר לסיכול לזוועות ההווה", אמר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

בהודעה ליום הזיכרון אמר הנשיא: "אני מצטרף לבני כל הדתות ברחבי ארצות הברית, בישראל ובעולם כולו וחולק כבוד לכל קרבנות השואה, פשע נורא שאין דומה לו בתולדות האנושות".

"אנו מכבדים את זכרם של שישה מיליון קרבנות, גברים נשים וטף, שנטבחו פשוט מפני שהיו יהודים", נאמר בהודעה. "אנו חשים יראת כבוד לאלה שנלחמו נגד הצוררים, בגטאות ובמחנות, אף שלא היה להם כמעט כל סיכוי לנצח".

"ביום זה, ובימים אחרים, אנו צריכים לעשות יותר מאשר סתם לזכור", אמר אובמה. "אנו חייבים לקבל החלטה נחושה ש'לא עוד' הוא יותר מסיסמה ריקה. כאנשים פרטיים, אנו חייבים להישמר מפני אדישות בלבבות ולהכיר בכך שאנו כולנו בני אנוש. כחברות, אנו חייבים להתייצב יחדיו נגד אנטישמיות ובורות, לרבות נגד אלה שמנסים להכחיש את השואה. כאומות, אנו חייבים לעשות כל דבר כדי למנוע או לשים קץ לזוועות של ההווה".

פאנטה: "לזכור שלא הצלנו שישה מיליון יהודים"

בטקס זיכרון בפנטגון, אמר שר ההגנה, ליאון פאנטה: "אנו חייבים לזכור תמיד, שלא היינו מסוגלים להציל שישה מיליון יהודים שנספו תחת משטר הזדון של היטלר. את הנטל הזה אנו חייבים לשאת תמיד כמסד להחלטה נחושה שזוועה כדוגמת השואה לעולם לא תתרחש שוב".

"היום אנו מחדשים את המחויבות הזו ואנו עושים זאת יחדיו, כעדים, בדיוק כמו החיילים האמריקניים ששחררו את ניצולי מחנות ההשמדה לפני 65 שנה ושהיו עדים לזוועות שם", אמר פאנטה.

הוא אמר, שהצבא האמריקני של היום חושל למעשה בתקופת מלחמת העולם השניה במאבק נגד העריצות הנאצית. "כדי להביס את היטלר, גייסנו את כל עוצמתנו ובמהלכו של מאמץ זה חווינו כמה מהשעות היפות ביותר שלנו כצבא, ולמעשה כמדינה".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת