אחרי 70 שנה: התמונה שהנאצים גנבו חוזרת למשפחה היהודית

במהלך מלחמת העולם השנייה גנבו הנאצים ציור נדיר ממשפחה יהודית בפריז. באקט של צדק היסטורי, הוחזר לאחרונה הציור לצאצאי בני המשפחה. ארצות הברית טוענת: עוד 2,500 תמונות שגנבו הנאצים מסתובבות בעולם

התמונה שתושב לבעליה (רויטרס)

צדק מאוחר: ציור בן 74 שנים שנגנב על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה הוחזר מאיטליה לבעליו - משפחה יהודית המתגוררת בפריז. הציור - "ישו סוחב את הצלב שנגרר על ידי נוכל" - שצייר ג'ירולמו די רומאני, הוא רק אחד מתוך שבעים יצירות שנגנבו מהאוסף של פרדריקו ג'נטילי די ג'וזפה.

גורמים אמריקנים החרימו את היצירה בנובמבר האחרון, אחרי 15 שנים של מאבקים להשבת הציור. ג'נטילי בעצמו מת ב-1940, חודש לפני הפלישה הנאצית לצרפת. אנשי משטר וישי, נאמני הנאצים בצרפת, מכרו את האוסף ב-1941.

"הודות לנחישות של המעורבים, אנו מתקנים עוול שנעשה לפני יותר משבעים שנה", אמרה סוזן מקרומיק, סוכנת מיוחדת של משרד בטחון הפנים האמריקני לכתבי סוכנויות הידיעות. "70 שנה הם הרבה מאוד זמן, אבל אנו מוכיחים שאף פעם לא מאוחר מדי לתקן עוולות".

מנסים להשיב עוד 2,500 יצירות גנובות

היצירה הייתה אחת מ-50 עבודות שנתנו בהשאלה למוזיאון טלהאסי בפלורידה, ממוזיאון פינקוטקה די ברירה במילאנו. המוזיאון האיטלקי רכש את התמונה ב-1998. הרשויות מצאו את הקשר בין הציור הגנוב ליצירה שנרכשה, אחרי שאחד מאנשי בית המכירות הפומביות "קריסטיס" סיפר לאינטרפול בחודש יוני האחרון שהציור גנוב.

בשנים האחרונות נעשים ניסיונות רבים להשיב עוד מאות אלפי יצירות אמנות לבעליהן, חלקם יהודים. בארצות הברית סבורים כי 2,500 יצירות מ-23 מדינות מסתובבות "ללא בעלים" מאז שנת 2007.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת