אחרי 27 שנה: המעבורת דיסקברי יצאה לפנסיה

אחרי ששירתה את נאס"א במשך 27 שנים וטסה למרחק של 240 מיליון ק"מ, הוצבה היום המעבורת האגדית "דיסקברי" במוזיאון האוויר והחלל הלאומי בוושינגטון. המעבורת הוותיקה "נגררה" לשם על גגו של מטוס בואינג 747. החל מיום חמישי יוכל הציבור הרחב ליהנות ולצפות בפיסת ההיסטוריה במו עיניו

מעבורת החלל "דיסקברי" יצאה היום היום למסע האחרון שלה, אבל הפעם היעד לא נמצא מחוץ לכדור הארץ, אלא בוושינגטון - שם תוצב המעבורת במוזיאון האוויר והחלל הלאומי, ה"סמית'סוניאן".

טיסתה הראשונה לחלל של המעבורת בוצעה ב-30 באוגוסט, 1984. מאז היא שירתה את נאס"א בנאמנות במשך 27 שנה, וטסה כמעט 240 מיליון קילומטר. תכנית החלל האמריקנית שהפעילה את המעבורות יצאה ל'גמלאות', אחרי שסיימה את חלקה בעבודות השיפוץ בתחנת החלל – ששוויה 100 מיליארד דולר, במסגרת פרויקט משותף של 15 מדינות.

דיסקברי, אחת משלושת המעבורות האחרונות שנותרו לנאס"א, ערכה את המסע האחרון שלה לחלל בחודש מרץ 2011. "זה עצוב לראות את זה קורה", אמר האסטרונאוט ניקול סטוט, שטס במשימה האחרונה של המעבורת. "אני מסתכל עליה ולא יכול שלא להתרשם ממנה. התקווה שלי עכשיו היא שכל מי שיראה את כלי התחבורה הזה – יתרשם מיד. זה מה שקורה שאנחנו מאתגרים את עצמנו".

במרכז החלל על שם קנדי בפלורידה נשלמו ההכנות שנמשכו שבועות, והמעבורת הוותיקה הוצבה על גגו של מטוס בואינג 747 ש"גרר" אותה צפונה למקום מושבה החדש.

הדיסקברי היא המעבורת הראשונה שעורכת את מטס הפרידה ממרכז החלל על שם קנדי בפלורידה, האנטרפרייז תצא למסע דומה ב-23 באפריל. ואם תהיתם היכן ניתן יהיה לראות את המעבורת, החל מיום חמישי הקרוב הציבור הרחב יוכל לבחון מקרוב את פיסת ההיסטוריה - במוזיאון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת