אחמדינג'אד חוזר לאיים: "אם תתקפו - תצטערו"

בסוף השבוע ישבו הנציגים האירנים לשולחן המו"מ בנושא הגרעין, אך במקביל מבהירה הרפובליקה האסלאמית כי היא ערוכה לפעילות צבאית. ביום הצבא שמצוין באירן נערך הבוקר מצעד צבאי בו נכחו ראשי המשטר. הנשיא אחמדינג'אד: "לא יאיימו על שלמות אדמתנו"

כשברקע נמשכות שיחות הגרעין, באירן מציינים היום את יום הצבא. כמדי שנה, נערך בשעות הבוקר מפגן צבאי בו נטלו חלק ראשי המשטר האירני, ובמהלכו התייחס הנשיא אחמדינג'אד לתרחיש בו המערב יבחר לנקוט בפעילות צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית.

"העם האירני רודף שלום, אבל על העולם לדעת שאירן תגיב בנחישות נגד כל תוקפנות כלפיה ושלמות אדמותיה", הבהיר אחמדינג'אד בנאום קצר שנשא הבוקר - כשמולו חולף מצעד כוחות חי"ר. "רק שיתוף פעולה יבטיח את ביטחון האזור הרגיש. ההתערבות הזרה לא מוסיפה לחוסר היציבות".

נשיא אירן הוסיף ואמר כי כוחות הצבא של אירן יגרמו לאויביה להצטער על כל מעשה של תוקפנות נגד המדינה, אולם לא הזכיר בפירוש את ארה"ב או את ישראל ואיומיו הופנו כלפי "המערב" ככלל. 

"התערבות חיצונית (באזור) תביא רק להשמדה, קרעים וחוסר ביטחון", תקף אחמדינג'אד. "אנחנו רוצים לייעץ לכולם להאמין בכך. בעזרת מדינות אחרות באזור, אנחנו מוכנים להחזיר את הביטחון האזורי למצב בו היה".

אירן: הסירו הסנקציות; ארה"ב: לא עומד על הפרק

בינתיים, ארצות הברית מבהירה כי לא תאפשר לצמצם את הסנקציות על אירן. הרפובליקה האסלאמית הציעה במהלך השיחות באיסטנבול כי תהיה מוכנה להפגין גמישות ולעשות פשרות בתכנית הגרעין שלה, בתמורה לביטול הסנקציות מצד המערב. ואולם, מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון הדגישה הלילה כי ארצות הברית מצפה לשמוע בסבב השיחות הבא, שייערך בבגדד, הצעות מעשיות מצד אירן - ורק אז יישקל מחדש עניין הסנקציות.

שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי הבהיר הלילה כי הוא אופטימי באשר להצלחת השיחות. "אני מעריך כי סוגיית הגרעין תיפטר בסבב הבא בבגדד", אמר סאלהי כפי שדווח בכלי התקשורת באירן. "אני מצפה שהמערב יסיר את הסנקציות אחרי השיחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת