ארה"ב: נמשיך בסנקציות על אירן

בתגובה לרמיזה של שר החוץ האירני, לפיה טהרן עשויה לערוך ויתורים בהעשרת האורניום בתמורה להקלה בעיצומים, הבהירה שרת החוץ האמריקנית קלינטון: לא נקל בלחץ על אירן. גם שר החוץ של דנמרק התבטא נגד הקלה בסנקציות: "אירן אלופת העולם ביצירת מו"מ ארוך שלא מוביל לשום-מקום"

הסנקציות יימשכו. קלינטון ואחמדינג'אד (AP)

הסנקציות הכבדות שהוטלו על אירן לא יוסרו עם תום סבב המו"מ הראשון באיסטנבול, כך הבהירה הלילה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. לדבריה, על טהרן להוכיח את רצינותה להגיע לפתרון הולם שיניח את דעתה של הקהילה הבינלאומית.

"אני מאמינה בפעולה תמורת פעולה, אבל אני חושבת שבמקרה הזה נטל הפעולה נופל על האירנים ועליהם להוכיח את רצינותם", אמרה הלילה קלינטון במהלך מסיבת עיתונאים שקיימה עם שר החוץ של ברזיל. "אנו מתכוונים להמשיך בסנקציות ובלחץ. על טהרן לשקול מה תציג בשולחן המו"מ בבגדד ואנו נגיב בהתאם".

שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי קרא אמש למעצמות להקל בסנקציות על ארצו, ברומזו לכך שטהרן תגיב בוויתורים בנושא העשרת האורניום: "העשרת האורניום היא זכותה של אירן. אם המערב רוצה לנקוט בצעדים בוני-אמון, עליו להתחיל בנושא הסנקציות, משום שפעולה זו עשויה להאיץ את המו"מ לקראת השגת תוצאות", צוטט סאלחי בסוכנות הידיעות האירנית.

"מסוכן להסיר את הסנקציות מאירן"

"אם יש רצון טוב, אנחנו יכולים לעבור את התהליך הזה בקלות רבה ואנו מוכנים לפתור את כל המחלוקות במהירות ובפשטות, אפילו במו"מ בבגדד", הוסיף סאלחי. לקראת סוף חודש מאי צפוי להתחדש בבגדד סבב המו"מ בין אירן לבין המעצמות בנוגע לתוכנית הגרעין.

גם שר החוץ של דנמרק - הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי - הביע התנגדות נחרצת להסרת הסנקציות על אירן: "אני חושב שיהיה מסוכן מאוד ליצור מצב שבו אנו אומרים לאירנים כי אנו עשויים להסיר חלק מהסנקציות. אירן היא אלופת העולם ביצירת מו"מ ארוך שלא מוביל לשום-מקום".

במקביל קראו הלילה מספר חברי קונגרס בארה"ב להחריף את הסנקציות על אירן. "אסור לארה"ב לבלבל בין דיאלוג דיפלומטי חיובי לבין היענות להחלטות מועצת הביטחון", אמר הסנאטור הרפובליקני מארק קירק. חברי הקונגרס קוראים לפעול נגד חברת הספנות המרכזית של אירן, על מנת להבהיר לטהרן שארה"ב לא תאפשר לה לנצל את המו"מ כדי להרוויח זמן לקידום תוכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת