"בכירים אירנים נכחו בשיגור הטיל בצפון קוריאה"

מקור דיפלומטי טען בפני סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית כי נציגים אירנים בכירים נכחו בשיגור הכושל של הטיל הלוויני בצפון קוריאה. על פי הדיווח, הנציגים האירנים מועסקים על ידי החברה הממשלתית SHID שאחראית לפיתוח הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית. "האירנים קיבלו את תוצאות הניסוי", דיווח המקור

הטיל הצפון קוריאני. לטובת האירנים? (רויטרס)

הוכחה לשיתוף פעולה בין טהרן לפיונגיאנג? סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית מדווחת כי 12 בכירים אירנים נכחו בשיגור הטיל הלוויני הכושל שנערך בצפון קוריאה בסוף השבוע האחרון. הנציגים האירנים מועסקים על ידי חברת SHID, האחראית לפיתוח מערך הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית.

מקור דיפלומטי בכיר מסר לסוכנות הידיעות כי הנציגים של הארגון האירני, שעליו מוטלות סנקציות אמריקניות, נכחו במקום וקיבלו מידע על המתרחש במהלך הניסוי. "האירנים היו שם בוודאות להשקיף ואף קיבלו את תוצאות הניסוי מידי הצפון קוריאנים", אמר המקור הדיפלומטי.

הקשר בין מערכת הביטחון הצפון קוריאנית לזו האירנית ידוע מזה שנים, וצפון קוריאה סייעה לאירן בשלבים שונים של פיתוח תכנית הגרעין שלה. הטיל האירני "שיהאב 3" אף פותח על ידי חברת SHID האירנית על פי מודל צפון קוריאני.

השיגור כשל, המעצמות זעמו

קוריאה הצפונית ניסתה לשגר בסוף השבוע טיל ארוך-טווח לחלל, אולם הטיל התרסק אל הים זמן קצר לאחר שעזב את הקרקע. בעקבות שיגור הטיל התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום באפשרויות התגובה של הקהילה הבינלאומית.

הטיל שוגר מחופה המערבי של קוריאה הצפונית בשעות הבוקר המוקדמות. ממשרד ההגנה בדרום קוריאה נמסר כי הטיל התרסק בשלבי השיגור הראשונים והתפרק לכ-20 חתיכות שנפלו לים. "מבצע חיפוש נערך במטרה למצוא את חלקי הטיל", אמר דובר משרד ההגנה בסיאול זמן קצר בתום כינוס חירום של הממשלה בעקבות השיגור, והדגיש כי השיגור היה ניסוי בטיל בליסטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת