נפתח משפטו של רוצח הנערים הנורווגי

מאות שוטרים ואנשי תקשורת מהעולם כולו הצטופפו באולם בית המשפט המחוזי באוסלו, לרגל פתיחת משפטו של אנדרס ברייוויק המואשם במעשה טרור שגבה את חייהם של 77 קורבנות במסע הטבח שזעזע את העולם כולו. הוא הצדיע במועל יד עם פתיחת הדיון וסירב להכיר בסמכות להעמידו לדין

9 חודשים אחרי מסע הטבח המחריד בו נרצחו 77 בני אדם, החל היום באוסלו משפטו של הרוצח אנדרס ברייוויק, זאת תחת אבטחה יוצאת דופן ונוכחות מאסיבית של כלי תקשורת מנורווגיה ומהעולם כולו.

התביעה פתחה את הדיון בתיאור ההאשמות הקשות נגד ברייוויק ובתיאור של מסע הרצח שביצע - הנחת מטען חבלה ברכב שחנה סמוך למשרדו של ראש הממשלה הנורווגי יאנס סטולטנברג (שלא נכח במקום בעת הפיצוץ), שם נהרגו 8 אנשים בפיצוץ; ולאחר מכן מסע הקטל באי אוטויה הסמוך לאוסלו, בו נערך מחנה קיץ של ילדי אנשי המפלגה הליברלית השלטת.

ברייוויק חדר אז למחנה כשהוא לבוש במדי משטרה, וירה במשך יותר משעה מאות כקליעים דורים בבני הנוער, בסגל שהפעיל את מחנה הקיץ ובאנשי האבטחה והסיוע שהגיעו כדי לעצור אותו. הוא הותיר שם 69 הרוגים.

ברייוויק, המואשם בין היתר במעשה טרור ורצח, הצדיע במועל יד בפתח הדיון וסירב להכיר בסמכותו של בית המשפט הנורווגי. הוא הודה "במעשים אבל לא באשמה", וטען כי הוא ביצע את המעשה כאקט של "הגנה עצמית". בעבר הוא הסביר כי מעשיו היו מעשים "אכזריים אבל הכרחיים", וטען שהרצח הוא העונש לאלו "שבגדו במדינה" וכדי "לבלום את הפלישה המוסלמית לאירופה".

המשפט יימשך עוד עשרה שבועות לפחות, במהלכו עוד תתברר סוגיית שפיותו של ברייוויק בעת ביצוע הרצח - גורם שישפיע על המקום שאליו יישלח אם יימצא אשם: בית חולים פסיכיאטרי או בית כלא.

ועדת פסיכולוגים שמונתה על ידי בית המשפט קבעה כבר שבריוויק היה שפוי בעת ביצוע מעשה הטרור. גם הרוצח עצמו טען שהוא לא מתכוון לנסות ולטעון לאי שפיות, ועורכי דינו אמרו לתקשורת הנורווגית שהוא מעדיף למות מלהישלח למוסד פסיכיאטרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת