שיחות הגרעין: דיווחים סותרים על מפגש בין נציגי אירן וארה"ב

סוכנות הידיעות האירנית פרסמה כי נציגי אירן הסכימו להיפגש עם נציגי ארה"ב לדיון בסוגיית הגרעין האירני, אולם מקור אירני אחר הכחיש את הדיווח. למרות זאת, דיפלומטים אירופים בכירים שומרים על אופטימיות ואומרים כי "האווירה בשיחות עם אירן חיובית"

"אווירה חיובית" בסבב השיחות הראשון (AP)

התקדמות ממשית או אחיזת עיניים? סוכנויות הידיעות מדווחות על אווירה חיובית בשיחות שהחלו הבוקר באיסטנבול בין שש מעצמות המערב לבין אירן בסוגיית תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

סוכנות הידיעות האירנית פארס פרסמה היום כי המשלחת האמריקנית ביקשה להיפגש עם הנציג הבכיר של טהרן בסבב השיחות, סעיד ג'לילי, על מנת להמשיך ולדון בסוגיית הגרעין. על פי הדיווח, ג'לילי נענה לבקשת האמריקנים והצדדים אמורים להיפגש בקרוב. אולם זמן קצר לאחר מכן פרסמה הסוכנות דיווח של מקור אירני אחר, הדוחה את הדיווחים לפיהם אירן הסכימה לדון עם ארה"ב על תכניתה הגרעינית, במסגרת השיחות המתקיימות באיסטנבול.

"האווירה שונה לחלוטין מהשיחות בשנה שעברה", אמר דיפלומט טורקי בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "ניתן להגדיר את השיחות הבוקר כמוצלחות", הוסיף הבכיר.

הדיפלומט הטורקי העיד כי הנציג האירני, סעיד ג'לילי, לא הציג תנאים מוקדמים למשא ומתן, זאת בשונה מסבב השיחות הקודם שנערך בתחילת שנת 2011. "נראה שהאירנים הגיעו במטרה להתקדם במשא ומתן ברצינות", אמר הבכיר הטורקי שביקש להישאר בעילום שם. "אפשר להגדיר את המפגש הראשון כמועיל", הוסיף.

דיפלומט אירופי הקרוב לנושא תיאר את השיחות כ"קונסטרוקטיביות מאוד", בפני סוכנות הידיעות איי.פי. הדיפלומט העריך כי סבב שיחות נוסף צפוי בעקבות המפגש המוצלח שנערך בין הצדדים.

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריאבקוב, התייחס אף הוא לסבב השיחות שהחל ואמר כי הן "מתקדמות בצורה טובה". סגן השר, המוביל את המשלחת הרוסית, הוסיף ואמר כי "נכון לשלב זה השיחות ענייניות מאוד".

הבכיר האירופי ציין כי נושא תכנית הגרעין האירנית עלה בשיחות, זאת בניגוד לסבב הקודם בו סירבו הנציגים מטהרן לדון כלל בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת