החל סבב השיחות עם אירן: "אין לנו ציפיות גדולות"

הסוף לתכנית הגרעין של אירן עוד רחוק, כך לפי דיפלומטים מערביים בכירים. "אנחנו מקווים שיושג הסכם ביניים שיביא לכאן שוב את כל הנציגים בעוד כחודש", אמרו. על פי דיווח בניו יורק טיימס, המערב ידרוש שפקחי סבא"א יבקרו במתקני הגרעין - לא ברור עם אירן תיענה בחיוב

"אין לנו ציפיות ממנו" - הנשיא אחמדינג'אד (חדשות 2)

הנמכת ציפיות עם פתיחת שיחות הגרעין של שש המעצמות עם אירן: גורמים המקורבים למו"מ המתנהל עם הרפובליקה השיעית במטרה שזו תעצור את תכנית הגרעין שלה, מודים כי הסיכוי שיושג סיכום שיעצור את תכנית הגרעין של אירן - קלוש.

"המטרה שלנו היא להשיג סיכום שיאפשר את המשך השיחות ולא לגרום עכשיו לפיצוץ", אמר גורם בכיר המצוי ברזי המו"מ עם אירן. "אני מקווה שניפגש שוב בעוד ארבעה עד שישה שבועות ואז נוכל להגיע לסיכומים יותר משמעותיים", הוסיף גורם אחר.

בניו יורק טיימס דווח כי השאיפה העיקרית של החברות הקבועות במועצת הביטחון, היא אישור אירני לאנשי סבא"א לבקר בכל מתקני הגרעין.
על אף הוועידה - נערכת אירן לסנקציות של המערב שייכנסו בחודשים הקרובים לתוקף.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה אמש כי אירן הורתה לכל ספינותיה המובילות נפט לכבות את מערכת המעקב אחר צי המיכליות שהם נושאות, מתוך כוונה לטשטש את היעדים שאליהם מיוצא הזהב השחור. לפי ההערכות, מיועד הנפט המועבר בדרך זו למדינות מרכז אסיה.

נוסף על כך, סיפרו גורמים שונים כי בניסיון להתגבר על איסור רכישת הנפט, מנסים שלטונות אירן לפתות קונים פוטנציאלים באמצעות מתן הנחות גדולות ותנאים מועדפים, בהם העברת החומר בחינם ומתן תנאי אשראי מקלים. בעקבות אמברגו הנפט של האיחוד האירופי על הרפובליקה האיסלאמית, חלה ירידה משמעותית בייצוא החומר לרוב מדינות המערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת