גינוי לשיגור הטיל בקוריאה הצפונית

אחרי הניסוי הכושל של שיגור טיל לטווח ארוך שביצעה הבוקר קוריאה הצפונית, הוחלט במועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הניסוי. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ביקש מפיונגיאנג להימנע מפרובוקציות נוספות ושליחת ארה"ב למועצת הביטחון אמרה כי המועצה תשקול את התגובה הראויה לניסוי

מועצת הביטחון של האו"ם הוציאה הודעת גינוי לשיגור הטיל בקוריאה הצפונית. ממשרדו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון נמסר כי שיגור הטיל הוא "ראוי לגינוי" וכי הוא מפר את החלטות מועצת הביטחון. באן פנה לפיונגיאנג בקריאה שלא "לבצע פרובוקציות נוספות", שיגבירו לדבריו את המתיחות באזור.

במקביל, מוושינגטון יצאה הודעה לפיה מאות טונות המזון שהיו אמורות להגיע לקוריאה הצפונית לא יישלחו. בבית הלבן טוענים כי ניסוי הטיל מפר את ההסכם שנחתם בין שתי המדינות, לפיו על צפון קוריאה לחדול מכל התקדמות בתכנית הגרעין.

בשבועות האחרונים, הצהירו הצפון-קוריאנים כי בכוונתם לשגר את הטיל. הקהילה הבינלאומית ניסתה להניא את המדינה מהשיגור - אך הבוקר הוא בכל זאת יצא לדרכו. השיגור הסתיים במבוכה, משום שדקות בודדות אחרי ששוגר, התפרק הטיל באוויר וחלקיו התפזרו לים הצהוב.

"מועצת הביטחון ערכה התייעצויות כדי לטפל במצב החמור הזה ולשמוע את הדאגות שעולות בעקבות שיגור הטיל על ידי קוריאה הצפונית", אמרה שליחת ארצות הברית למועצת הביטחון סוזן רייס, "חברי מועצת הביטחון מגנים את השיגור, שעומד נגד החלטות 1718 ו-1874. חברי המועצה הסכימו להוסיף ולהתייעץ במטרה להגיע לתגובה ראויה, בהתאמה לאחריות המועצה ובהתאם לדחיפות העניין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת