אירן: נעצור העברת נפט לגרמניה

על רקע החרם האירופי על הנפט האירני שייכנס לתוקף בחודש יולי, הודיעה טהרן כי תפסיק את העברת הנפט לגרמניה. רק אתמול פרסמה אירן כי תעצור את ייצוא הנפט לייוון וספרד. על פי הדיווחים המדינה הבאה בתור היא איטליה

אירן ממשיכה לעשות שרירים. ארכיון (AP)

אירן ממשיכה להפגין שרירים מול המערב: לאחר שפרסמה כי תפסיק לספק נפט ליוון, מודיעה טהרן כי תעצור את העברת הנפט גם לגרמניה, כך מדווחת רשת הטלוויזיה הרשמית במדינה. על פי דיווחים אירן צפויה לנקוט בצעד דומה גם נגד איטליה.

רק אתמול פרסמו שני ערוצי תקשורת שונים במדינה כי אירן תפסיק לספק נפט לספרד. בתגובה מסר שר החוץ הספרדי כי מדריד הפסיקה לרכוש נפט מטהרן כבר לפני יותר משנה. בנוסף, הודיע שר הנפט האירני כי לא יימכר נפט ליוון.

צעדים אלו מגיעים בתגובה לחרם עליו החליטו מדינות אירופה נגד הנפט האירני, שייכנס לתוקף ב-1 ביולי. בחודש פברואר האחרון, טהרן הודיעה בתגובה כי תעצור את ייצוא הנפט לצרפת ובריטניה, זאת למרות שכמות הנפט שרכשו מהן המדינות הוא אפסי.

מדינות אחרות באירופה בהן איטליה, ספרד ויוון צרכו בעבר כמויות נפט גדולות מאירן, אך עם ההחלטה על חרם על הנפט האירני, הם צמצמו את הרכישות מטהרן, וקנו נפט בעיקר מרוסיה וסעודיה. מאבק הכוחות סביב רכישת הנפט מגיע כחלק מסנקציות שנועדו לבלום את תכנית הגרעין האירנית.

אחמדינג'אד: "נסתדר בלי ייצוא נפט"

אמש התייחס הנשיא אחמדינג'אד לסנקציות על מדינתו: "אנחנו יכולים להסתדר גם בלי ייצוא נפט. יש לנו מספיק יתרות של מטבע חוץ, ונמשיך להתקיים גם אם לא נמכור חבית נפט אחת בשלוש השנים הקרובות".

ייצוא הנפט השנה מאירן, צפוי להכניס לה סכום של כ-80 מיליארד דולר - סכום המהווה 60% מהתקציב השנתי. עם זאת, הייצוא למדינות גוש האירו המהווים 18% מסך כל ייצוא הנפט מהרפובליקה השיעית צפוי להיחתך לחלוטין. רק היום הודיעה אירן על הפסקת מכירת הזהב השחור ליוון, שהודיעה כי תצטרף לחרם על נפט אירני שייצא לדרך בחודש יולי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת