אחמדינג'אד לאירופה: "נסתדר בלי שנמכור לכם נפט"

נשיא אירן ממשיך להתכונן במרץ לחודש יולי, אז ייכנס לתוקף איסור רכישת נפט ממדינתו. "גם אם לא נמכור חבית אחת במשך שלוש שנים, יש לנו עתודות מטבע חוץ שיספיקו לנו להתקיים", התפאר הנשיא אחמדינג'אד שהצהיר: "ממשיכים בתכנית הגרעין כרגיל"

תמשיכו להסתדר? מחמוד אחמדינג'אד (חדשות 2)

הסנקציות הכלכליות על אירן הולכות ומתהדקות, אבל הנשיא אחמדינג'אד אינו מתרשם. "אנחנו יכולים להסתדר גם בלי ייצוא נפט. יש לנו מספיק יתרות של מטבע חוץ, ונמשיך להתקיים גם אם לא נמכור חבית נפט אחת בשלוש השנים הקרובות", הצהיר הנשיא, שהוסיף כי אירן תמשיך לקדם את תכניתה לייצור גרעין למטרות צבאיות".

ייצוא הנפט השנה מאירן, צפוי להכניס לה סכום של כ-80 מיליארד דולר - סכום המהווה 60% מהתקציב השנתי. עם זאת, הייצוא למדינות גוש האירו המהווים 18% מסך כל ייצוא הנפט מהרפובליקה השיעית צפוי להיחתך לחלוטין. רק היום הודיעה אירן על הפסקת מכירת הזהב השחור ליוון, שהודיעה כי תצטרף לחרם על נפט אירני שייצא לדרך בחודש יולי.

שר האוצר יובל שטייניץ התייחס אתמול לנושא הסנקציות הכלכליות והשפעתן על אירן והסחר הבינלאומי. "הכלכלה האירנית על סף קריסה", חזה שטייניץ, "לכן, זה הזמן להמשיך ולהדק את הסנקציות - ולא להרפות". אמר שטייניץ הדברים לראש ממשלת איטליה מריו מונטי, המבקר בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת