"על אירן להפסיק את העשרת האורניום"

הממשל האמריקני מקשיח עמדות לקראת פתיחת המשא ומתן הגרעיני מול אירן בסוף השבוע. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אומר כי על אירן להפסיק את העשרת האורניום במדינה באופן מוחלט וכי כוונותיה של אירן ייבחנו במעשים ולא בדיבורים

מפעל העשרת אורניום באירן, ארכיון (רויטרס)

לקראת חידוש השיחות בנושא תוכנית הגרעין האירנית ארה"ב אומרת כי על אירן להפסיק לחלוטין את העשרת האורניום. דובר מטעם הממשל הביע תקווה כי אירן מבינה שהעולם כולו תומך בהחלטות מועצת הביטחון ובהסכמה שעל טהרן לוותר על שאיפותיה לנשק גרעיני, כך פורסם הלילה בגלי צה"ל.

עם חידוש המשא ומתן בין אירן לשש המעצמות ביום שבת בטורקיה, ארצות הברית מקשיחה את עמדתה כלפי אירן ואומרת שלא תסכים לקבל שום העשרת אורניום, בשטחה של אירן. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי "כוונותיה של אירן ייבחנו במעשים ולא בדיבורים "חובת ההוכחה מוטלת על אירן".

קרני הוסיף כי על אירן להוכיח ולאמת שאין לה תוכנית גרעינית. "על טהרן להתייחס ברצינות למשא ומתן שייפתח מחדש בסוף השבוע. עדיין יש זמן ומרחב להשיג פיתרון דיפלומטי". בתחילת השבוע אירן הציגה גם היא עמדה נוקשה: ראש תכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, פריידון עבאסי, הצהיר כי "אין בכוונת אירן לחזור בה מהעשרת אורניום ברמה של 20%. המתקן הגרעיני בפורדו ימשיך לפעול - חרף דרישת המעצמות לסגור אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק